მევლანას გაცვლითი პროგრამა
მევლანას გაცვლითი პროგრამა საშუალებას აძლევს თურქეთში და მის ფარგლებს გარეთ მოქმედ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს განახორციელონ სტუდენტებისა და პროფესორ-მასწავლებლების მობილობა.
მევლანას გაცვლითი პროგრამა სხვა გაცვლითი პროგრამებისგან განსხვავებით, რეგიონის განურჩევლად, ფარავს მსოფლიოს ყველა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას.
მევლანას გაცვლითი პროგრამის მიზანი
მევლანას გაცვლითი პროგრამის მიზანია:
• თურქეთი გახდეს უმაღლესი განათლების მისაღებად სასურველი ქვეყანა;
• გაიზარდოს თურქული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების აკედემიური დონე;
• წვლილი შეიტანოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების გლობალიზაციის პროცესში;
• მსოფლიოს გააცნოს თურქეთის მდიდარი ისტორიული და კულტურული მემკვიდერეობა.
ვის შეუძლია მონაწილეობის მიღება მევლანას გაცვლით პროგრამაში?
მევლანას გაცვლით პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლიათ იმ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ბაკალავრიატის, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის სტუდენტებსა და პროფესორ-მასწავლებლებს, რომელთა შორისაც გაფორმებულია (მევლანას პროექტის ფარგლებში) ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი.
პროგრამაში მონაწილეობის მიღების მსურველ სტუდენტებს მინიმუმ ერთი, მაქსიმუმ ორი სემესტრის განმავლობაში, ხოლო პროფესორ-მასწავლებლებს მინიმუმ ერთი კვირით და მაქსიმუმ 3 თვით შეეძლებათ თურქეთის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში მობილობის განხორციელება.
მევლანას გაცვლით პროგრამაში მონაწილეობა არ ეზღუდებათ იმ სტუდენტებს, რომელთაც უკვე მიღებული აქვთ მონაწილობა სხვა გაცვლით პროგრამებში.
ბაკალავრიატის სასწავლო პროგრამის სტუდენტებს, რომელთა მოსწრების საშუალო ქულაა (GPA) მინიმუმ 2,5 და მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის საგანმანათლებლო პროგრამის სტუდენტებს, რომელთა მოსწრების საშუალო ქულაა (GPA) მინიმუმ 3.
სტუდენტს საგანმანათლებლო პროგრამის სამივე საფეხურის განმავლობაში მევლანას გაცვლითი პროგრამის სტიპენდიის მოპოვება შეუძლია მხოლოდ ერთხელ. საგანმანათლებლო საფეხურის ამაღლების მიზნით, ამავე პროგრამაში ხელმეორედ მონაწილეობა დასაშვებია მხოლოდ სტიპენდიის გარეშე.
მევლანას გაცვლით პროგრამაში პროფესორ-მასწავლებლებს მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მათი კვირეული სალექციო დატვირთვა შეადგენს არა ნაკლებ 6 საათისა. კვირეული დატვირთვის შევსების მიზნით კონფერენციაში, სემინარში ან/და პანელზე მონაწილეობა აგრეთვე ჩაითვლება დატვირთვაში.
პროფესორ-მასწავლებლებს მევლანას გაცვლითი პროგრამაში მონაწილეობა ერთი სასწავლო წლის განმავლობაში შეუძლიათ მხოლოდ ერთხელ.
აღნიშნული პროგრამით ვერ ისარგებლებენ მოსამზადებელი და საბაკალავრო პროგრამის პირველ კურსზე, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის პირველ სემესტრში მყოფი სტუდენტები.
პროფესორ-მასწავლებლებლები ვერ ისარგებლებენ აღნიშნული პროგრამით, თუ მათი სამუშაო გეგმა არ ითვალისწინებს სალექციო კურსს.
მევლანას გაცვლით პროგრამის ფარგლებში პროფესორ-მასწავლებლებისა და სტუდენტების დაფინანსება
მევლანას გაცვლით პროგრამაში მონაწილე სტუდენტები სწავლის საფასურს იხდიან მშობლიურ უნივერსიტეტში. მობილობის ფარგლებში მივლინებულ უნივერსიტეტში დამატებითი სწავლის საფასურის გადახდა არ ეკისრებათ.
გაცვლით პროგრამაში მონაწილე სტუდენტები ყოველთვიურად მიიღებენ სტიპენდიას 420 თურქული ლირის ოდენობით. დაზღვევისა და გზის ხარჯებს ანაზღაურებენ თავად.
გავცლითი პროგრამაში მონაწილე პროფესორ-მასწავლებლებს აუნაზღაურდებათ მგაზვრობის, დაზღვევისა და დღიური ხარჯები.
პროგრამის ფარგლებში თესაუს გაფორმებული აქვს ხელშეკრულება თურქეთის ორ უნივერსიტეტთან: იგდირი და რიზე.

Mevlana Exchange Programme
Mevlana Exchange Programme provides the opportunity to implement students, professors and teachers mobility at higher educational institutions in Turkey and outside the country.
Differ from other exchange programmes Mevlana covers all higher educational institutions in the World.
Mevlana Exchange Programme Goal
Mevlana Exchange Programme Goals are:
• To make Turkey a desired country for getting higher education;
• To increase the academic level of higher educational institutions in Turkey;
• To contribute in globalization process of higher educational institutions;
• To familiarize a rich historical and cultural heritage of Turkey to the World.
Eligibility
BA, MA and PhD students, professors and teachers from the higher educational institutions which signed the collaboration memorandum (within Mevlana Project) are eligible to participate in Mevlana Exchange Programme.
For students mobility period at the higher educational institutions in Turkey is determined by one or two semesters; for professors and teachers, mobility period is – from one week to three months.
Students who have already participated in other exchange programmes are also eligible to participate in Mevlana Exchange Programme.
Bachelor students, whose middle point of progress (GPA) is minimum 2,5 and MA and PhD educational programme students, whose middle point (GPA) is minimum 3.
Students (BA, MA, PhD) will take their scholarship during their first mobility period. For raising their educational level students are also eligible to participate in Mevlana Exchange Programme more than once but they won’t get scholarships.
Professors and teachers are eligible in Mevlana Exchange Programme if they are conducting 6 lectures a week. Participation in conferences and seminars are also included in their working hours.
Professors and teachers are allowed to participate in Mevlana Exchange Programme once a year.
Mevlana Exchange Programme is not eligible for first-year BA, MA, PhD students.
Mevlana Exchange Programme is not eligible for those professors and teachers if their working plan doesn’t provide lecture courses.
Financial Aid for Professors, Teachers and Students during Mobility within Mevlana Exchange Programme
Participant students pay their tuition fee only in their home University.
They are free of charge during the mobility period.
Students will get 420 Turkish Lira once a month. Students should pay for their health insurance and a way cost.
Project participant professors and teachers will be fully funded by Mevlana Exchange Programme.
Within the programme, TeSaU signed the contract with two of the Turkish Universities: Rize and Igdir.