თესაუს პროფესორები ლუდვირგსბურგის პედაგოგიურ უნივერსიტეტში
მიმდინარე წლის 16-19 თებერვალს, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტის პერსონალი:  პროფესორი ნინო მოდებაძე, ასოცირებული პროფესორი თამარ მიქელაძე და მოწვეული დოქტორი ნათელა ბაღათრიშვილი ლუდვირგსბურგის (გერმანია) პედაგოგიურ უნივერსიტეტში, Erasmus + ის საერთაშორისო პროეტის ფარგლებში, იმყოფებოდნენ.
პროექტი-Teachers for All (ESTA)-
უნივერსიტეტში     განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტის ბაზაზე განხორციელდება და მიზნად ისახავს რეგიონის საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების მასწავლებელთა  პროფესიონალიზმის ზრდასა და სტუდენტების შესაბამისი საპილოტე კურსების საშუალებით მომზადებას.
გარდა ამისა, უნივერსიტეტის ისტორიაში პირველად, ფაკულტეტზე გაიხსნება ბუნებისმეტყველების ლაბორატორია, რომლის თანამედროვე სტანდარტებით  აღჭურვისათვის პროექტში განსაზღვრულია 40 000 ევრო. იგი ითვალისწინებს ლაბორატორიის სამეცნიერო და მულტიმედიური საშუალებებით მომარაგებას.
პროექტის კოორდინატორია ლუდვიგსბურგის უნივერსიტეტი, ხოლო პარტნიორები არიან: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ლიმერიკის(ირლანდია),  სარაევოსა და მოსტარის (ბოსნია ჰერცოგოვინა) უნივერსიტეტები, ასევე ფილიპინების წარმომადგენელი ორი უნივერსიტეტი.

TeSaU Professors at Ludwigsburg University of Education
Within the framework of Erasmus+ international project Iakob Gogebashvili Telavi State University staff of the faculty of Education Sciences - Professor Nino Modebadze, Associate Professor Tamar Mikeladze and Invited Doctor Natela Bagatrishvili visited Ludwigsburg University of Education (Germany) on February 16-19 of the current year.
The project Teachers for All (ESTA) will be accomplished on the basis of the faculty of Education at TeSaU. Its goal is to improve teacher proficiency in natural sciences within the region and coach students via the proper pilot courses.
Furthermore, for the first time in the history of the university, a laboratory of natural sciences will be opened.  The project provides 40 000 Euros for the equipment of the lab in accordance with the modern standards. It will be supplied with scientific and multimedia tools as well.
Ludwigsburg University of Education is the project coordinator and its partners are: Iakob Gogebashvili Telavi State University, Ilia State University, Universities of Limerick (Ireland), Sarajevo and Mostar (Bosnia Herzegovina), as well as two universities of Philippines.