თესაუს პროფესორების სამუშაო შეხვედრები სამხრეთ აფრიკაში
25 -29 თებერვალს, სამხრეთ აფრიკის სტელენბოშის უნივერსიტეტში,  ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტის- 598507-EPP-1-2018-1-ES-EPPKA2-CBHE-JP   „გლობალური ქსელის შექმნა სოფლის მეურნეობის მეცნიერებისა და მევენახეობა-მეღვინეობისთვის: ინტერნაციონალიზაცია ერთობლივი პროგრამების მეშვეობით "( VITAGLOBAL)  -მორიგი შეხვედრა გაიმართა.
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო  უნივერსიტეტიდან შეხვედრას საერთაშორსიო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელი თამარ ასლანიშვილი  და აგრარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი მანანა კევლიშვილი დაესწრნენ.
პროექტში მონაწილე  მხარეებმა უნივერსიტეტებსა და მის პარტნიორ ორგანიზაციებს შორის ურთიერთობების კვლევის შედეგები განიხილეს.  მონაწილეებმა, ასევე, იმუშავეს გზამკვლევსა და აკადემიურ მოდულებზე, დაისახა პროექტის სამომავლო აქტივობებიც.
შეხვედრას საქართველოს ელჩი სამხრეთ აფრიკაში  ბექა დვალი და სამხრეთ აფრიკა-საქართველოს სავაჭრო პალატის თავმჯდომარე  მარიუს ჰეინსი დაესწრნენ.
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის  თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და სტელენბოშის უნივერსიტეტს შორის გაფორმებულია ურთიერთთანამშრომლობის ხელშეკრულება, რომლის ფარგლებშიც,  მეღვინეობის მიმართულებით, ერთობლივი კვლევებია დაგეგმილი.

TeSaU Professors’ Workshops in South Africa
The next meeting within the framework of EC funded project -598507-EPP-1-2018-1-ES-EPPKA2-CBHE-JP -  “A Global Network for Agricultural Sciences and Viniviticulture: Internationalising through Joint Programmes” – was held on February 25-29 at Stellenbosch University, South Africa.
From Iakob Gogebashvili Telavi State University the meeting was attended by the Head of International Relations Office, Tamar Aslanishvili and Dean of the Faculty of Agrarian Sciences, Manana Kevlishvili.
The project participants discussed the research findings of the relations between universities and partner organizations. The parties worked on the guide and academic modules, future project activities were set as well.
The meeting was also attended by the Ambassador of Georgia to the Republic of  South Africa, Beka Dvali and Chairperson of Southern Africa-Georgia Chamber of Commerce, Marius Heyns.
Cooperation Agreement is signed between Iakob Gogebashvili Telavi State University and Stellenbosch University providing implementation of joint research work in the field of viticulture-winemaking.