USAID-ის საბაზისო განათლების პროგრამის ხელმძღვანელი ნენსი პარკსი, გრანტების მენეჯერი ნიკოლოზ ჩაჩხიანი და უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობის კოორდინატორი ანა აბულაძე 31 აგვისტოს, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდნენ.
შეხვედრას, რომელიც თესაუს განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტზე გაიმართა, უნივერსიტეტის რექტორის მოადგილე სამეცნიერო დარგში, პროფესორი ნუნუ გელდიაშვილი, განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი დავით მახაშვილი, განათლების მეცნიერებათა დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ასოცირებული პროფესორი ჰამლეტ რაზმაძე, USAID-ის საბაზისო განათლების პროგრამის მენეჯერი თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, პროფესორი ნინო ნახუცრიშვილი, ფინანსურ - ადმინისტრაციული ასისტენტი, პროფესორი ნინო მოდებაძე, პროგრამის კახეთის რეგიონის ტრენერები და კერძო სექტორის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
სამუშაო შეხვედრაზე საგრანტო პროგრამის განხორციელების ცალკეული საკითხები, ახლო მომავალში განსახორციელებელი აქტივობები და პროგრამის ფარგლებში, კერძო სექტორთან თანამშრომლობის ის პერსპექტივები განიხილეს, რომლებიც თანამედროვე მიდგომების დანერგვას, დაწყებითი საფეხურის მოსწავლეთათვის პრობლემის გადაჭრას, კრიტიკული აზროვნებისა და სხვა მნიშვნელოვანი უნარების განვითარებას ემსახურება.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტს აღნიშნულ პროექტში მონაწილეობა განათლების სფეროში მიმდინარე რეფორმების მხარდამჭერ ღონისძიებებში აქტიურად ჩართვის შესაძლებლობას მისცემს.
USAID-ის (აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტო) მიერ დაფინანსებულ საბაზისო განათლების პროგრამას, რომლის ხანგრძლივობა 4 წელია, RTI International -სამმხრივი მიმართულების კვლევითი ინსტიტუტი (Research Triangle Institute) საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით ახორციელებს .
აღნიშნულ პროგრამაში, როგორც პარტნიორი უნივერსიტეტი, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი საქართველოს 8 უნივერსიტეტთან ერთადაა ჩართული.
USAID-ის საბაზისო განათლების პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილ ტრენინგებს, რომლის სამიზნე ჯგუფები საჯარო სკოლების დირექტორები და დაწყებითი საფეხურის მათემატიკისა და მშობლიური ენის მასწავლებლები არიან, (კახეთის რეგიონის 8 მუნიციპალიტეტის 184 საჯარო სკოლა), USAID საბაზისო განათლების პროგრამის პარტნიორი იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ტრენერთა ჯგუფი ჩაატარებს.

The meeting, held at TeSaU Faculty of Educational Sciences, was attended by the University Vice Rector for Scientific Affairs, Professor Nunu Geldiashvili,  Dean of the Faculty of Educational Sciences, Professor Davit Makhashvili, Head of the Department of Educational Sciences, Associate Professor Hamlet Razmadze, USAID Primary Education Program Manager at Telavi State University, Professor Nino Nakhutsrishvili, Financial-administrative Assistant, Professor Nino Modebadze, Kakheti Region program trainers and private sector representatives.
Separate aspects in grants program implementation, upcoming activities and collaboration perspectives with the private sector serving for the introduction of modern approaches, problem solution for primary level students, development of critical thinking and other essential skills, were emphasized during the meeting. It was also mentioned that Iakob Gogebashvili Telavi State University participation in the abovementioned project would give it an opportunity to be actively involved in educational reform supporting events.
Primary education program financed by USAID (US Agency for International Development), that covers 4 years,  is being implemented by the RTI International Research Triangle Institute with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
TeSaU, as the partner university, is involved in the abovementioned program along with eight other Georgian universities.
Trainings planned within the frames of USAID Primary Education Program will be delivered by USAID Primary Education Program partner Iakob Gogebashvili Telavi State University group of trainers. The program target groups are public school directors, Maths and Georgian Language teachers at primary level (184 public schools from 8 municipalities of Kakheti Region).