ვორქშოპი პროექტი VitaGLOBAL -ის ფარგლებში
15 დეკემბერს,  პროგრამა Erasmus+ -ის პროექტი VitaGLOBAL -ის ფარგლებში, გაიმართა ვორქშოპი „უნივერსიტეტი-საწარმოს თანამშრომლობა: საქართველოს ქეისების განხილვა“ ("University - Industry Cooperation: Georgian Case Studies").
ღონისძიება იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ორგანიზებით და საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის მხარდაჭერით   გაიმართა. Covid-19 პანდემიის გამო შეხვედრა ონლაინ რეჟიმში ჩატარდა.
ვორქშოპში მონაწილეობა  თესაუ-ს, სტუ-სა და VitaGLOBAL პროექტში ჩართული სხვა პარტნიორი  უნივერსიტეტების წარმომადგენლებმა მიიღეს, როგორც ევროპიდან, ასევე, სამხრეთ ამერიკიდან და სამხრეთ აფრიკიდან. ღონისძიება  პროექტის (OBREAL) კოორდინატორი ორგანიზაციის პრეზიდენტმა, რამონ ტორენტმა  (ესპანეთი) გახსნა.  დისკუსიის დროს  უნივერსიტეტსა და  საწარმოს შორის ურთიერთობის  საკითხები,   თანამშრომლობის მნიშვნელობას ადგილობრივი განვითარებისათვის და ამ კუთხით საქართველოში არსებული სიტუაციის ანალიზი განიხილეს. კითხვა-პასუხის რეჟიმში საუბარი შეეხო საწარმოს ჩართულობის მნიშვნელობას უნივერსიტეტში მიმდინარე სწავლა/სწავლების პროცესში, კვლევით საქმიანობაში, განსაკუთრებით კი, სოფლის მეურნეობისა და მეღვინეობა-მევენახეობის მიმართულებით.
აღსანიშნავია, რომ პროექტი VitaGLOBAL  ითვალისწინებს აგრარული მეცნიერებებისა და მევენახეობა-მეღვინეობის მიმართულებით გლობალური ქსელის შექმნას, ერთობლივი პროგრამების ინტერნაციონალიზაციის საშუალებით და მიზნად ისახავს აგრარული მეცნიერებებსა და მევენახეობა-მეღვინეობაში ერთობლივი სასწავლო პროგრამების განვითარების ხელშეწყობას, რაც  ევროპის, სამხრეთ ამერიკის, სამხრეთ აფრიკისა და საქართველოსთვის სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი საკითხია.
პროექტში, ევროპის უნივერსიტეტების გარდა, ჩართული არიან უნივერსიტეტები  სამხრეთ ამერიკიდან (ჩილე, ურუგვაი, არგენტინა) და სამხრეთ აფრიკიდან.

Workshop under the VitaGLOBAL Project
The workshop  “University - Industry Cooperation: Georgian Case Studies" was held within the framework of  Erasmus+ project VitaGLOBAL on December 15th.
The event was organized by Iakob Gogebashvili Telavi State University and supported by Georgian Technical University. The meeting was directed in online because of the Covid-19 pandemic.
Among the workshop participants were representatives from TeSaU, GTU and other VitaGLOBAL project partner universities from  Europe, South America and South Africa as well. At the online meeting, the opening speech was made by the president of the project (OBREAL) coordinator organization, Ramon Torrent (Spain).  During the meeting  the attendees discussed the University-Industry cooperation cases, importance of cooperation for local development and Georgian case studies in that regard.  The importance of the involvement of industry in teaching/studying process taking place at university, research activities, especially in the field of agriculture and viticulture-enology were also emphasized during the online meeting.
It is worth mentioning that the project VitaGLOBAL provides making a global network in the field of Agrarian Sciences and Viticulture-Enology with the help of joint programs internationalization. It also aims at promoting the development of joint teaching programs in the abovementioned fields representing the strategically essential matter for Europe, South America, South Africa and Georgia.
Except for European Universities, Universities of South America (Chile, Uruguay, Argentina) and South Africa are also involved in the project.