თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტეტსა და ადგილობრივ ხელისუფლებას შორის მემორანდუმები გაფორმდა
ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტი RURD-ის (რეგიონალური უნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითარებაში“) ფარგლებში, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტს,  თელავის მუნიციპალიტეტის მერიას, თელავის  მუნიციპალიტეტის  საკრებულოს და   საქართველოს ადმინისტრაციულ-ტერიტორიულ ერთეულებში (ახმეტის, გურჯაანის, დედოფლისწყაროს, თელავის, ლაგოდეხის, საგარეჯოს, სიღნაღისა და ყვარლის მუნიციპალიტეტებში) სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციას შორის   ურთიერთიერთანამშრომლობის მემორანდუმები გაფორმდა.
მემორანდუმის მიზანია მხარეთა საერთო ინტერესების სფეროში შემავალ აქტუალურ საკითხებზე თანამშრომლობა, რაც  კახეთის რეგიონის საჭიროებების გამოკვლევას და  მისი განვითარებისა და გაძლიერებისათვის ერთობლივი სოციალური, საგანმანათლებლო და სამეცნიერო პროექტების განხორციელებას გულისხმობს.
მხარეებმა გამოთქვეს მზადყოფნა, ერთმანეთს გაუზიარონ საჭირო მასალები, კვლევითი პუბლიკაციები და ინფორმაცია იმ სამეცნიერო დარგებთან დაკავშირებით, რომელიც მათი ინტერესის სფეროს წარმოადგენს, რადგან მემორანდუმები რეგიონის განვითარების ხელშეწყობასა და საგანმანათლებლო საკითხებში თანამშრომლობას ისახავს მიზნად.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარემ- არჩილ თხლაშიძემ, ქალაქის მერმა - შოთა ნარეკლიშვილმა, ახმეტის, გურჯაანის, დედოფლისწყაროს, თელავის, ლაგოდეხის, საგარეჯოს, სიღნაღისა და ყვარლის მუნიციპალიტეტების სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილემ-  ლევან ლილუაშვილმა და თელავის უნივერსიტეტის რექტორმა- ირმა შიოშვილმა მოაწერეს.

Within the framework of the European Commission funded project RURD (“Role of Universities in the Regional Development”) the Memorandums of Understanding have been signed among Iakob Gogebashvili Telavi State University, Telavi City Hall, Telavi Municipal Assembly and Administration of the State Attorney in Georgia’s Administrative-Territorial Units (Akhmeta, Gurjaani, Dedoplistskaro, Telavi, Lagodekhi, Sagarejo, Signagi, Kvareli municipals).
The Memorandums aim to establish cooperation regarding the urgent matters of common interests that implies investigation of Kakheti Region needs and implementation of joint social, educational and scientific projects for the development and reinforcement of the region.
The parties expressed readiness to share important materials, research publications and information concerning those scientific fields covering the sphere of their interest, because the Memorandums aim to promote regional development and establish contribution in educational matters.
The Memorandum of Understanding was signed by the Chairman of Telavi Municipal Assembly – Mr. Archil Tkhlashidze, Mayor of Telavi – Mr. Shota Nareklishvili, State Attorney Deputy of Akmeta, Gurjaani, Dedoplistskaro, Telavi, Lagodekhi, Sagarejo, Signagi and Kvareli municipals – Mr. Levan Liluashvili and Telavi State University Rector – Mrs. Irma Shioshvili.