თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტის პირველ შეხვედრაზე
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის წარმომადგენლები ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტის, DUGEOR-ს კონსორციუმის შეხვედრაზე იმყოფებოდნენ. უნივერსიტეტის პროფესორი, მანანა კევლშვილი და საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის წარმომადგენლები, თამარ ასლანიშვილი და ნინო კორინთელი, პირველ შეხვედრას საქართველოს საზოგადოებრივ ინსტიტუტში ესწრებოდნენ.
პროექტის სახელწოდებაა „ქართულ უმაღლეს განათლებაში დუალური განათლების განხორციელების შესაძლებლობების გაძლიერება" და მისი ხანგრძლივობა 4 წელია. ევროპელმა პარტნიორებმა, შეხვედრის ქართველ მონაწილეებს, წარმატებულ ქვეყნებში არსებული დუალური განათლების მოდელები გააცნეს. მონაწილე ინსტიტუციების პრეზენტაციების გარდა, შეხვედრაზე ყველა ის სამუშაო იყო წარდგენილი, რაც პროექტის ფარგლებშია დაგეგმილი.
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი მეხუთე სამუშაო პაკეტის ლიდერია, რაც იმას ნიშნავს, რომ შემუშავებული დუალური მოდელის პილოტირება პარტნიორ საწარმოებში, მისი ხელმძღვანელობით განხორციელდება. უნივერსიტეტის პარტნიორი დუალურ მოდელში, ღვინის საწარმო "შუმი" იქნება.
საქართველოდან პროექტში ხუთი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება მონაწილეობს. პროექტი ინიცირებულია სერბეთის ნოვისადის უნივერსიტეტის მიერ და მისი ევროპელი პარტნიორები, გერმანიისა და ავსტრიის უნივერსიტეტები არიან. პროექტში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და განათლების ხარისხის განვითარების ცენტრიც არიან ჩართულები.

Telavi State University Representatives at the kick-off meeting of the EU funded project
Iakob Gogebashvili Telavi State University representatives attended the meeting of the DUGEOR project consortium, funded by the European Commission. University professor Manana Kevlishvili and representatives of International Relations Office Tamar Aslanishvili and Nino Korinteli attended the first meeting at Georgian Institute of Public Affairs (GIPA).
The name of the project is "Strengthening Capacities for the Implementation of Dual Education in Georgian Higher Education" and its duration covers 4 years. The European partners introduced the dual education models of successful countries to the Georgian participants of the meeting. In addition to the presentations of the participating institutions, all the works that are planned within the framework of the project were presented at the meeting.
Telavi State University is the leader of the fifth pilot package, which means that piloting of the developed dual model in partner enterprises will be carried out under its leadership. The partner of the university in the dual model will be the Wine Enterprise "Shumi".
Five higher educational institutions from Georgia are participating in the project. The project was initiated by the University of Novi Sad in Serbia and its European partners are German and Austrian universities. The Ministry of Education and Science of Georgia and the National Center for Educational Quality Enhancement are also involved in the abovementioned project.