ორგანიზაციის სტრატეგიული დაგეგმვა
კურსი „ორგანიზაციის სტრატეგიული დაგეგმვა“ აღწერს ორგანიზაციის სტრატეგიული განვითარების გეგმის დაწერის პროცესს. კურსში აგრეთვე განხილულია ორგანიზაციის SWOT ანალიზის გაკეთების გზები, თუ როგორ უნდა მოხდეს სტრატეგიული განვითარების გეგმის განხორციელების მონიტორინგი , გეგმის შესრულების შეფასება და საჭიროების შემთხვევაში მისი განახლება და ცვლილებების შეტანის გზები და პროცედურები.
კურსის მიზანია შემსწავლელებს ვაჩვენოთ როგორ დაადგინონ  ორგანიზაციის ღირებულებები, მისია და ხედვა,  რა ნაბიჯები უნდა  გადაიდგას ორგანიზაციის სტრატეგიის შემუშავებისთვის, როგორ უნდა მოვახდინოთ სტრატეგიული გეგმის შესრულების მონიტორინგი რათა სწორად მოხდეს სტრაგეგიული განვითარების გეგმაში გაწერილი მიზნებისა და ამოცანების შესრულება.
სამიზნე ჯგუფი:
კახეთის ადგილობრივი სამხარეო ხელისუფლების წარმომადგენლები, პარტნიორი ბიზნეს ინდუსტრიების წარმომადგენლები და უნივერსიტეტის პერსონალი (მონაწილეების მრავალფეროვნება მისცემს კურსის ხელმძღვანელს შესაძლებლობას წარმართოს დისკუსია სხვადასხვა პერსპექტივიდან)
მონაწილეთათვის საჭირო აღჭურვილობა: სმარტფონების ან მობილური მოწყობილობების არსებობა ინტერნეტთან დაკავშირებული (მენტიმეტრის გამოყენებისთვის)
სწავლის მოსალოდნელი შედეგები:
მონაწილეები გაიგებენ რა არის ორგანიზაციის განვითარების სტრატეგიული გეგმა
მონაწილეები მიიღებენ ინფორმაციას, თუ როგორ უნდა განისაზღვროს ორგანიზაციის ხედვა, მისია და ღირებულებები
მონაწილეები შეისწავლიან, თუ როგორ უნდა გააკეთონ SWOT ანალიზი და ამის შემდეგ  როგორ გაწერონ  აქტივობები სტრატგიული განვითარების გეგმაში.
მონაწილეები ისწავლიან ორგანიზაციის სტრატეგიული განვითარების გეგმის მონიტორინგის, შეფასების და განახლების პროცესს.
დიდაქტიკური მიდგომა
მოსამზადებელი სამუშაოები:
მონაწილეებმა უნდა წარმოადგინონ თავიანთი ორგანიზაციის  სტრატეგიული განვითარების გეგმა (ასეთის არსებობის შემთხვევაში).
კურსის განმავლობაში:
• მონაწილეებმა აქტიური მონაწილეობა უნდა მიიღონ ჯგუფურ მუშაობაში (ორგანიზაციის სტრატეგიული განვითარების გეგმის სამუშაო ვერსიის შემუშავება).
•  სამუშაო ვერსიის წარდგენა ჯგუფის წინაშე.
შინაარსი:
რა არის სტრატეგიული განვითარების გეგმა.
რატომ უნდა იყოს შემუშავებული სტრატეგიული განვითარების გეგმა.
როგორ განვსაზღვროთ ორგანიზაციის ხედვა, მისია და ღირებულებები
დიაგნოზიდან სტრატეგიის შემუშავებამდე
SWOT ანალიზი
სტრატეგიული განვითარების გეგმის დაწერა
სტრატეგიული განვითარების გეგმის მონიტორინგი და შეფასება
სტრატეგიული განვითარების გეგმის განახლება
კითხვები და დისკუსია
კურსის შემდეგ
მონაწილეებს ეთხოვებათ გაავრცელონ ინფორმაცია თავიანთ ორგანიზაციაში კურსზე დასწრების შესაძლებლობის შესახებ

Staregic planning of the organization
The course “Strategic planning of the organization” describes the vision and approaches to writing the strategic development plan of the organization. Course also shows the ways to do the organization SWOT analyses and show the ways from diagnosis to the development of the strategic plan, how to monitor the strategic development of the organization, how evaluate and  how to update it  if necessity arises.
The objective of the  course is to build  know-how regarding the finding out the values of organization, what steps to be addressed from diagnoses to the development of the organization strategy, how to monitor, evaluate and modernize the strategic  development plan to reach the planned objectives and strategic goals.
Target audience
Representatives of the local regional authorities of Kakheti, representatives of partner business industries and university staff (the diversity of participants will give course leader a chance to open the live discussions from different perspective)
Expected learning outcomes:
Participants will have the opportunity to understand  what the strategic development plan of the organization is
Participants will get information how to define the vision, mission and values of organization
Participants will study how to do the SWOT analyses of their organization and how to move from diagnosis to development of the organization strategy.
Participants will write the draft strategic goals of their organization
Participants will understand the process of monitoring, evaluating and updating of strategic development plan pf their organization.
Didactical Approach
Preparatory work:
Participants should bring their organization strategic development plan (if applicable).
During the course:
• Participants should take an active part in the group work activity (elaborating of draft version of strategic development plan of organization).
• Presentation of the plan in front of the group.
Contents:
What the strategic development plan is.
Why should be a strategic development plan developed.
How to define vision, mission and the values of organization
From diagnosis to the development of the strategy
SWOT analyses
Benchmark analyses
Writing the strategic development plan
Monitoring and evaluation of strategic development plan
Updating the strategic development plan
Questions and discussion
Follow up
Participants are asked to distribute the information about the possibility of attending course in their organization