იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ასოცირებული პროფესორი, ქართული ლიტერატურის მიმართულებით, ნინო გოგიაშვილი, 7 - 20 მაისსს, ,,ერასმუს+“-ის მობილობის პროგრამით, ბოლონიის ალმა მატერის უნივერსიტეტში იმყოფებოდა. თესაუს პროფესორმა ლექციები მიმდინარე ქართული და იტალიური პოეზიის კომპარატივისტულ ანალიზზე წაიკითხა, რომელიც ვენეციის კაფოსკარის უნივერსიტეტში წარმოებული პოსტსადოქტორო კვლევის შედეგს წარმოადგენს.
ნინო გოგიაშვილმა ბოლონიის უნივერსიტეტის პროფესორების მიერ ბაკალავრების, მაგისტრანტების და დოქტორანტებისაგან სპეციალურად შემდგარი ჯგუფისთვის ლექციები თანამედროვე პოეზიაში პერფორმანსის მნიშვნელობაზეც წაიკითხა და აუდიტორიას იტალიურ და ინგლისურ ენაზე ნათარგმნი ქართველი პოეტების ლექსები, მათ მოკლე ბიოგრაფიებთან ერთად, გააცნო.
ლექციების შემდეგ გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე, ქართველმა და იტალიელმა პროფესორებმა ბოლონიის ალმა მატერის უნივერსიტეტში თესაუს პროფესორის წარმატებული სამუშაო ვიზიტი შეაჯამეს, სამომავლო გეგმები დასახეს და ურთიერთთანამშრომლობისთვის მზადყოფნა გამოთქვეს.

Iakob Gogebashvili Telavi State University Associate Professor of the faculty of Humanities in the field of Georgian Literature, Nino Gogiashvili has been to Bologna Alma Mater University on May 7-20, under Erasmus+ mobility programme. TeSaU Professor conducted lectures concerning comparative analysis of Georgian and Italian poetry that is the postdoctoral research outcome implemented at Ca’ Foscari University of Venice.
Nino Gogiashvili, also, gave lectures about the role of performance in modern poetry to the special group of Bologna University bachelor, master and doctoral students. She introduced them Georgian poets’ verses translated in Italian and English languages along with their short biographies.
After the lectures a working meeting was held at Bologna Alma Mater University, where Georgian and Italian Professors summarized TeSaU Professor’s successful working visit, set future plans and expressed their will for mutual cooperation.