ღონისძიება ,,ნოვრუზ ბაირამის“ ისტორიის შესახებ
ღონისძიება  ,,ნოვრუზ ბაირამი“-ს  ისტორიის და ტრადიციების შესახებ იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, თესაუ-ს ფილოლოგიის დეპარტამენტის ორგანიზებით ,  30 მარტს გაიმართა.
,,თესაუ“-ს მოსამზადებელი პროგრამის-,,ქართული, როგორც მეორე ენა“ - აზერბაიჯანული ეროვნების სტუდენტებმა  დღესასწაულის ისტორიის და ტრადიციების შესახებ ისაუბრეს.
,,ნოვრუზ ბაირამი“, რომელიც 3 დღის განმავლობაში გრძელდება, გაზაფხულის, ზოგ ქვეყანაში კი, ახალი წლის დღესასწაულია.
ღონისიებას  უნივერსიტეტის რექტორის მოადგილეები, პროფესორ- მასწავლებლები და სოფელ ყარაჯლის საჯარო სკოლის პედაგოგები დაესწრნენ.
აღსანიშნავია, რომ  საქართველოს განათლების და მეცნიერების სამინისტროს სპეციალური საგანმანათლებლო პროგრამის-,,ქართული, როგორც მეორე ენა“-  სტუდენტებს, ქართული ენის შესწავლის შემდეგ, სწავლის გაგრძელება საქართველოს ნებისმიერ უნივერსიტეტში შეუძლიათ, თუმცა ისინი  არჩევანს ყოველთვის იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სასარგებლოდ აკეთებენ.

Event about the History of “Novruz Bayrami”
Event about the history and traditions of “Novruz Bayrami”, organized by Tesau Department of Philology, was celebrated on 30th of March at Iakob Gogebashvili Telavi State University.
Tesau preparatory program – “Georgian, as the Second Language” Azerbaijanian students spoke about the history and traditions of the holiday.
“Novruz Bayrami” that is celebrated within three days is the holiday of coming spring, and the New Year in some countries as well.
The celebration was attended by the University Deputy Rectors, professor-teachers and village Karajala Public School pedagogues.
It is worth mentioning that the students of the special educational program – “Georgian, as the Second Language” – has a chance to continue their studies in any Georgian Universities after studying the Georgian language, though they always make a choice in favor of  Iakob Gogebashvili Telavi State University.