საერთაშორისო ინტერდისციპლინური სეზონური სკოლა თესაუ-ში
2016  წლის 9-დან 12 მაისამდე  იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი საერთაშორისო ინტერდისციპლინური სეზონური სკოლის - ,,ენერგია, გარემო და  მდგრადი განვითარება“- მეორე ეტაპს მასპინძლობს.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, საჯარო ლექცია თემაზე- ,,ლიდერობის ხელოვნება მდგრადი განვითარების კონტექსტში’’- თესაუ-ს ასოცირებულმა პროფესორმა  ელიზბარ ელიზბარაშვილმა წაიკითხა.
სეზონური სკოლის მიზანია ენერგეტიკის ეკოლოგიური პრობლემების კომპლექსურობის და სირთულის წარმოჩენა მდგრადი განვითარების ჭრილში.
პროექტის  სამიზნე აუდიტორიას  ახალგაზრდა მეცნიერები, დოქტორანტები, მაგისტრანტები და ბაკალავრიატის სტუდენტები წარმოადგენენ.
სეზონურ სკოლაში ჩართული სტუდენტები, უცხოელი და ქართველი  პროფესორ-მასწავლებლები  და მკვლევარები ახალ კონტაქტებს შეიძენენ, მოხდება იდეების, აზრების, გამოცდილების გაცვლა და შემდგომი შესაძლო ერთობლივი საერთაშორისო თუ ადგილობრივი პროექტების მომზადების დაგეგმვაც.
პროექტი შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის დაფინანსებით ხორციელდება და მისი მხარდამჭერები ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი  და იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი არიან.

International Interdisciplinary Seasonal School at TeSaU
Iakob Gogebashvili Telavi State University hosts the second stage of International Interdisciplinary Seasonal School – “Energy, Environment and Sustainable Development” from May 9 to 12, 2016.
Under the abovementioned project, TeSaU Associate Professor Elizbar Elizbarashvili gave a public lecture – “Leadership Skills for the Context of Sustainable Development”.
The main goal of the seasonal school  is to pull out and underline the complexity of ecological problems in power generation field in the cross cut of the sustainable development serving the purpose of showing how the ecological, technological and economic aims are intersected and to see the necessity of different strategies and decisions in the viewpoint of local conditions and development.
The target auditorium of the school is younger generation of scientists, PhD, Master and Bachelor students.
The most important aspect of the summer school is that the selected participants (students) and the national/international professors and researchers will establish more tight collaborative linkages, make new contacts, exchange ideas, experience and the knowledge with the possible international/national project planning.
The project is financed by Shota Rustaveli National Science Foundation and the organizers of the school are Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Georgian Technical University, Ilia State University and Iakob Gogebashvili Telavi State University.