თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტზე დაწყებითი განათლების საბაკალავრო საგანმანათლებლო პროგრამის განხორციელებაში მონაწილე აკადემიურ პერსონალთან პროექტ G-PriED-ის წარმომადგენლებმა საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრა გამართეს.
საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტი G-PriED აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მიერ დაფინანსებულ პროექტს წარმოადგენს, რომლის მიზანი წიგნიერებასა და მათემატიკაში დაწყებითი (I-VI) კლასების მოსწავლეთა საბაზისო და გამჭოლი უნარ-ჩვევების განვითარების ხელშეწყობაა. პროექტის ფარგლებში, ბოლო 4 წლის განმავლობაში, დაწყებითი განათლების საფეხურზე ინოვაციური მიდგომებისა და სასწავლო რესურსების პილოტირება საქართველოს 586 საჯარო სკოლაში განხორციელდა. ამავე პროექტის ფარგლებში შეიქმნა პროექტის ყველა მნიშვნელოვანი აქტივობის, რესურსების ელექტრონული ვერსიები და ონლაინ რესურსების პორტალზე (kargiskola.ge.) განთავსდა. ამ გზით ყველა მსურველს აქვს სწრაფი წვდომა მაღალი ხარისხის სატრენინგო პროგრამებზე, სასწავლო რესურსებსა და დამხმარე მასალებზე.
შეხვედრაზე G-PriED-ის წარმომადგენლებმა პროექტის შესახებ ისაუბრეს და თესაუ-ს დაწყებითი განათლების საბაკალავრო საგანმანათლებლო პროგრამის განხორციელებაში მონაწილე აკადემიურ პერსონალს საიტის - kargiskola.ge გამოყენების პერსპექტივებსა და პრინციპებზე ინფორმაცია მიაწოდეს.
G-PriED-ის პროექტის აქტივობების სამიზნე ჯგუფს პედაგოგები წარმოადგენენ. პროექტი მასწავლებელთა პროგრამების განმახორციელებელ უნივერსიტეტებთან და აკადემიურ პერსონალთან თანამშრომლობას ითვალისწინებს.

Project G-PriED representatives carried out informational meeting with the academic staff involved in Primary Education Bachelor Programme implementation at Telavi State University Faculty of Educational Sciences.
Georgian Primary Education Project G-PriED is funded by USA International Development Agency (USAID), that aims to promote development of basic skills in Literacy and Mathematics among primary (I-VI) grade students. Under the project, during the last four years, innovative approaches and teaching resources were piloted in 586 Georgian public schools. Within the same project, electronic versions of all important activities, resources were made and put at online resources portal (kargiskola.ge). High standard training programmes, teaching resources and additional materials are quite easy to be accessed by everyone.
At the meeting, G-PriED representatives spoke about the project and gave TeSaU academic staff information about the perspectives and principles of using the website – kargiskola.ge.
Pedagogues represent the target group of G-PriED project activities. The project provides cooperation with the universities implementing teachers’ programmes and academic staff as well.