იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის უცხო ენებისა და ლიტერატურის დეპარტამენტის ასისტენტ-პროფესორმა, მედეა მეტრეველმა, საერთაშორისო ფორუმში მიიღო მონაწილეობა.
ფორუმი-,,რუსული ენა მსოფლიო კონტექსტში და საერთაშორისო ორგანიზაციებში“ -იტალიის ქალაქ რომში 2016 წლის 28 სექტემბრიდან 3 ოქტომბრამდე მიმდინარეობდა.
მედეა მეტრეველის მოხსენება, რომელშიც საუბარი იყო კულტურათაშორისი ურთიერთობებისა და თარგმნის ფსიქოლინგვისტურ ასპექტებზე, დიდი ინტერესი გამოიწვია. თესაუ-ს ასისტენტ-პროფესორის ჰიპოთეზა კი-„მნიშვნელობის პრედიკატიული ფენომენი, როგორც დინამიკური სემანტიკური პროცესი სიღრმისეული სტრუქტურების დონეზე“- საინტერესო სიახლედ შეფასდა.
ფორუმის ორგანიზატორები იყვნენ:მ. ვ. ლომონოსოვის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის თარგმნის უმაღლესი სკოლა (რუსეთი), პარიზის ახალისორბონას უნივერსიტეტის ზეპირი და წერითი მთარგმნელების უმაღლესი სკოლა (ESIT), (საფრანგეთი) და რომის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (UNINT), (იტალია).
ფორუმი რუსეთის ფედერაციის მუდმივი წარმომადგენლობის FAO - ში და gaero - ს სხვადასხვა ორგანიზაციებში ქ. რომში,მთარგმნელ-სინქრონისტთა საერთაშორისო ასოციაციის (AIIC), (შვეიცარია), პოლიტიკური, ეკონომიკური და სოციალური კვლევების ევროპული ინსტიტუტის- EURISPES (იტალია)- ხელშეწყობით ჩატარდა.

Iakob Gogebashvili Telavi State University Assistant Professor of the Department of Foreign Languages and literature, Medea Metreveli participated in international forum.
The Forum “Russian Language in World Context and International Organizations” was taking place in Rome (Italy) from September 28, 2016 to October 3, 2016.
Medea Metreveli’s report covering intercultural dialogues and psycholinguistic aspect of translation rouse great interest. Her hypothesis “predicative phenomenon as a dynamic semantic process on the level of depth structures” – was evaluated as an interesting novelty.
The organizers of the Forum were: Lomonosov State University School of Translation and Interpretation (Russia), Paris New Sorbonne University High School of Interpretation and Translation (France) and Rome International University (Italy).
The Forum was supported by Russian Federation constant representation in FAO and different organizations of UN, International Association of Conference Interpreters (AIIC), European Institute for Political, Economic and Social Researches (EURISPES), Italy.