მეშვიდე საერთაშორისო ქართველოლოგიური სიმპოზიუმი
2016 წლის 17-22 ოქტომბერს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართება VII საერთაშორისო ქართველოლოგიური სიმპოზიუმი.
2016 წელი ქართული კულტურისა და ქართველოლოგიური მეცნიერებებისთვის, უპირველეს ყოვლისა, არის შოთა რუსთველის საიუბილეო და თბილისის უნივერსიტეტის დამაარსებლის ივანე ჯავახიშვილის საიუბილეო წელი. VII საერთაშორისო ქართველოლოგიური სიმპოზიუმის სამუშაო პროგრამა კოორდინირებული იქნება ამ მოვლენებთან.
სიმპოზიუმის ფარგლებში იმუშავებს აკადემიური სექციები ქართველოლოგიური მეცნიერებების ყველა მიმართულებით, ხოლო ძირითადი სამუშაო თემა იქნება „საქართველო ევროპული ცივილიზაციის კონტექსტში“.
რეგისტრაციის საფასური (1 აგვისტომდე): საქართველოს მოქალაქისთვის – 60 ლარი; სხვა ქვეყნების მოქალაქისათვის – 50 აშშ დოლარი.
მნიშვნელოვანი ვადები: სიმპოზიუმში მონაწილეობისათვის განაცხადების მიღების ბოლო ვადაა 2016 წლის 1 მაისი. განაცხადი (ქართულ ან ინგლისურ ენებზე) უნდა მოიცავდეს: (1) მოხსენების სათაურს, (2) მოკლე რეზიუმეს, არაუმეტეს 1 გვერდისა (დაახლოებით 400 სიტყვა), (3) ძირითად ცნობებს მომხსენებლის შესახებ (CV). საორგანიზაციო ჯგუფი სიმპოზიუმში მონაწილეობის შესახებ თანხმობის წერილს დაუგზავნის თითოეულ მონაწილეს ელექტრონული ფოსტის მითითებულ მისამართზე არაუგვიანეს 2016 წლის ივნისის თვისა. მონაწილეებისთვის სიმპოზიუმის მოსაკრებელის გადახდის ბოლო ვადაა 2016 წლის 1 აგვისტო. გვიანი რეგისტრაციის საფასური (2 აგვისტოდან): საქართველოს მოქალაქეებისთვის – 120 ლარი, სხვა ქვეყნის მოქალაქისათვის 80 აშშ დოლარი.
სიმპოზიუმის სამუშაო ენები: ქართული, ინგლისური, რუსული, გერმანული, ფრანგული. სიმპოზიუმზე რეგისტრირებულმა ყველა მომხსენებელმა წინასწარ უნდა გამოგზავნოს მოხსენების ვრცელი რეზიუმე (1-3 გვერდის მოცულობით) ქართულ ან ინგლისურ ენაზე (სასურველია – ორივე ენაზე). მონაწილეთა თეზისები დაიბეჭდება სიმპოზიუმის მასალებში.
სიმპოზიუმის მსვლელობის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებები: მონაწილეთა მიღება თსუ-ს რექტორის მიერ; საქართველოს ისტორიული და კულტურული ძეგლების დათვალიერება; გამოსამშვიდობებელი ბანკეტი.
სიმპოზიუმის ფინანსური მხარდამჭერები: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; ქართველოლოგიის მხარდამჭერთა საერთაშორისო ასოციაცია .
სიმპოზიუმი ჩატარდება ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის, აკადემიკოს ვლადიმერ პაპავას პატრონაჟით.
სიმპოზიუმის უცხოელი მონაწილეები, საჭიროების შემთხვევაში, სიმპოზიუმის მსვლელობის პერიოდში უზრუნველყოფილნი იქნებიან ბინით.
სიმპოზიუმის კოორდინატორი – ქართველოლოგიის მხარდამჭერთა საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტი, აკადემიკოსი ელგუჯა ხინთიბიძე.

7th International Symposium on Kartvelian Studies
The 7th International Symposium on Kartvelian Studies will be taking place on October 17th to 22nd, 2016 at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.
The year 2016 is significant for Kartvelian Studies and culture as it is the year of the anniversaries of Shota Rustaveli and the founder of Tbilisi State University, Ivane Javakhishvili. The programme of the 7th  International Symposium in Kartvelian Studies will be linked to these anniversaries and its main working theme will be ”Georgia in a context of European Civilization”.
The International Symposium welcomes papers on any topic relating to the Kartvelian Studies.
Registration fee (until August 1): 60 GEL for Georgian citizens; 50 US Dollars for foreigners.
Key Dates: The deadline for paper submissions is May 1, 2016. The application (in Georgian or English Languages) should include: (1) Title of the paper; (2) Brief summary, no more than a page (400 words), (3) brief information about the reporter (CV). The Organization Committee will send a letter of consent to each participant via the indicated email no later than June 2016. Deadline for participation fee is August 1, 2016. Late registration fee (from August 2): 120 GEL for Georgian citizens, 80 US Dollars for foreigners.
Symposium working languages: Georgian, English, Russian, German, French. All registered participants should send an extended summary of their reports (1-3 pages) in Georgian or in English languages (preferably in both languages). The abstracts will be published in Symposium proceedings.
Events planned during the Symposium: reception of the participants by TSU Rector; seeing the historical and cultural heritage of Georgia; a farewell banquet.
Financial supporters of the symposium:  Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and the International Association for the Promotion of   Georgian/Kartvelian Studies…..
The symposium will be held under the patronage of the Rector of Tbilisi State University, Academician Vladimir Papava.
In case of need, foreign participants will be provided with accommodation.
Symposium Coordinator – President of the International Association for the Promotion of  Georgian /Kartvelian  Studies, Academician Elguja Khintibidze.