,,უნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითარებაში“ - პროექტის პირველი შეხვედრა ქუთაისში
2019 წლის 9 -10 დეკემბერს, აკაკი წერეთლის სახელობის ქუთაისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში  ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტის -,,უნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითარებაში“ (ROLE OF UNIVERSITIES IN THE REGIONAL DEVELOPMENT - RURD)-პირველი შეხვედრა  გაიმართა.
შეხვედრას იაკობ გოგებაშვილის სახელობის  თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან უნივერსიტეტის რექტორი ირმა შიოშვილი და საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელი  თამარ ასლანიშვილი დაესწრნენ. შეხვედრაზე ხელი მოეწერა უნივერსიტეტებს შორის ურთიერთთანამშრომლობის ხელშკრულებას .
პროექტში  საქართველოდან ჩართულია 4 რეგიონული უნივერსიტეტი და ევროპელი პარტნიორები ესპანეთიდან, ავსტრიიდან, ჩეხეთიდან და ლიეტუვადან. პროექტში, ასევე, მონაწილეობს  საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი.

The first meeting under the project “Role of Universities in the Regional Development”, funded by the European Commission, was held at Akaki Tsereteli Kutaisi State University on December 9-10, 2019.
The meeting was attended by Iakob Gogebashvili Telavi State University Rector Irma Shioshvili and Head of International Relations Office Tamar Aslanishvili. During the meeting, the Agreement of Cooperation was signed between the universities.
In cooperation with the EC partners, the project aims to increase the role of Georgian regional higher educational institutions in the development of regions, modernize their mission and strategic development plan, as well as, enhance cooperation between universities and local authority bodies providing the specificity of each region.
Four regional universities of Georgia and European partners from Spain, Austria, the Czech Republic and Lithuania are involved in the project. The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and National Center for Educational Quality Enhancement are also among the project participants.