ტალინში, Erasmus +ის პროექტის DITECH-ის ფარგლებში, მონაწილეთა პირველი ტრენინგი გაიმართა
2022 წლის 22 - 28 მაისს ევროკავშირის Erasmus +ის პროექტის DITECH-ის (Developing and Implementing Technology-Enhanced Teaching and Learning at Georgian HEIs/ ტექნოლოგიებით გაძლიერებული სწავლება და სწავლა საქართველოს უნივერსიტეტებში) ფარგლებში,   პროექტის მონაწილე ქართული უნივერსიტეტების აკადემიური პერსონალისა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლებისათვის, ტალინში (ესტონეთში) ტრენერთა პირველი ტრენინგი გაიმართა.
რაქტიკულ სემინარებსა და სამუშაო შეხვედრებს უნივერსიტეტის წარმომადგენლები უძღვებოდნენ. ტრენინგის განმავლობაში მონაწილეები  ტექნოლოგიებით გამდიდრებული სწავლების ინოვაციურ სტრატეგიებსა და ციფრული სასწავლო გარემოს შექმნის გზებს გაეცნენ.
ტრენინგი მიზნად ისახავდა მონაწილეებისთვის თანამედროვე საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების პოტენციალის გაცნობას სასწავლო კურსების შექმნისა და წარმართვის პროცესში; ტრენინგის შემდეგ მონაწილეები უკეთ გაიაზრებენ სხვადასხვა საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების როლს ინოვაციური პედაგოგიური მიდგომების დანერგვისას. აღსანიშნავია, რომ მონაწილეები გაეცნენ: საგანმანათლებლო ვიდეოების შექმნის პედაგოგიკურ და ტექნოლოგიურ ასპექტებს, სასწავლო პროცესში ტელემატიკური რობოტების გამოყენების შესაძლებლობებს, ინტერაქტიული საგანმანათლებლო ვიდეოების შექმნის, ჩაწერისა და დამონტაჟების მრავალფეროვან ინსტრუმენტებსა და პროგრამებს.
ტრენინგის განმავლობაში მონაწილეები თავად იყვნენ ჩართული პრაქტიკულ სამუშაოებში, შექმნეს და წარმოადგინეს ვიდეოები და პრეზენტაციები.

The first training of the participants was held in Tallinn under the Erasmus+ Project DITECH
Through May 22-28, 2022, within the framework of the EU Erasmus + project DITECH (Developing and Implementing Technology-Enhanced Teaching and Learning at Georgian HEIs), the first training of trainers was held in Tallinn (Estonia) for the academic staff of Georgian Universities participating in the project and representatives of National Center for Teacher Professional Development.
Practical seminars and workshops were led by the university representatives. During the training, participants learned about innovative technology-enriched learning strategies and ways to create a digital learning environment.
The aim of the training was to acquaint the participants with the potential of modern information and communication technologies in the process of creating and conducting teaching courses; after the training participants will better understand the role of various information and communication technologies in the introduction of innovative pedagogical approaches. It is worth mentioning that the participants were introduced to: the pedagogical and technological aspects of creating educational videos, the possibilities of using telematics robots in learning process, various tools and programs for creating, recording and editing interactive educational videos.
During the training, the participants were involved in practical work, creating and presenting videos and presentations.