პროექტ VITAGLOBAL-ის მორიგი შეხვედრა თესაუ-ში
27- 30 სექტემბერს თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა პროექტ VITAGLOBAL-ის მორიგ შეხვედრას უმასპინძლა. პროექტის მიმდინარეობის  შეფასების პარალელურად გაიმართა შეხვედრები და დისკუსიები მდგრად მევენახეობასა და მეღვინეობაზე, მარკეტინგსა და ტურიზმზე. პრეზენტაცია_საქრთველო მეღვინეობის აკვანი -  წარმოადგინა დავით მაღრაძემ, ბიზნეს სექტორიდან კი,  „შუხმანის“  გენერალურმა დირექტორმა როლანდ ბურდიაშვილმა პროექტის მონაწილეებს გააცნო ინფორმაცია აღნიშნულ საწარმოზე, Covid19-ის გამოწვევებსა და მისი დაძლევის გზებზე. მან განსაკუთრებულად გაუსვა ხაზი  თელავის უნივერსიტეტის ინტერნაციონალიზაციის მნიშვნელობას ბიზნეს სექტორისთვის. შეხვედრაზე დისკუსია გაიმართა აგრეთვე რეგიონის ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან, თუ როგორ ხედავენ ისინი თელავის უნივერსიტეტის ადგილს რეგიონის განვითარებაში, მევენახეობა მეღვინეობის  მიმართულებით.
შეხვედრის ბოლოს განხორციელდა ვიზიტი თელავის პარტნიორ საწარმო შუმში, სადაც პროექტის სტუმრები, ჩილედან, არგენტინიდან, ურუგვაიდან, სამხრეთ აფრიკიდან და ევროპის სხვადასახვა უნივერსიტეტებიდან, გაეცნენ ტურისტული პოტენციალის არსებობას საქართველოში.
პროექტი Vitaglobal აგრარული მიმართულებით ხორციელდება და მევენახეობა-მეღვინეობის პროგრამის ინტერნაცუიონალიზაციას ისახავს მიზნად.

Another meeting of VitaGLOBAL project in TeSaU
On September 27-30, Telavi State University hosted another meeting of VitaGLOBAL project. In parallel with the assessment of the project progress, meetings and discussions were held on sustainable viticulture and winemaking, marketing and tourism. Presentation _ Georgia the Cradle of Winemaking – was presented by Davit Maghradze, and from the business sector, Roland Burdiashvili, the Director General of "Schuchmann" presented information about the mentioned enterprise for the project participants, the challenges of Covid19 and ways to overcome it. He particularly emphasized the importance of Telavi State University internationalization for the business sector. At the meeting, a discussion was also held with the representatives of the local government of the region, how they consider the role of Telavi State University in the development of the region, in the field of viticulture-winemaking.
At the end of the meeting, a visit was made to Telavi partner Wine Company  Shumi, where the the project guests from Chile, Argentina, Uruguay, South Africa and other universities in Europe, learned about the existence of tourism potential in Georgia.
The Vitaglobal project is implemented in the field of agricultural and aims at the internationalization of the viticulture-winemaking programme.