,,ციფრული აბორიგენები... ჩვენ ბუკელები ვართ...ეპიზოდი პირველი...“-კონფერენცია თესაუ-ში
15 დეკემბერს, თესაუ-ში, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ორგანიზებით,  კონფერენცია- ,,ციფრული აბორიგენები... ჩვენ ბუკელები ვართ...ეპიზოდი პირველი...“-ჩატარდა. ღონისძიებაში  თელავის მუნიციპალიტეტის საჯარო სკოლების  V-VI კლასების მოსწავლეები იღებდნენ მონაწილეობდნენ.
კონფერენციის მიზანი იყო  მოსწავლეთა საუკეთესო, ორიგინალური ნაშრომების წარმოჩენა (კომპიუტერულ გრაფიკა და ელექტრონულ-ანიმაციური პრეზენტაცია).
შეხვედრა   თესაუ-ს რექტორმა გახსნა. ირმა შიოშვილმა  უნივერსიტეტის და სკოლის ურთიერთთანამშრომლობის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
პლენარული და სექციური მუშაობის შემდეგ, ღონისძიების ფინანსურმა მხარდამჭერებმა (სს ,,ლიბერთი ბანკი“  და ,,ღვინის მარანი“ )  კონფერენციის მონაწილეები  სიგელებით და სამახსოვრო საჩუქრებით დააჯილდოვეს.
ორგანიზატორების (თესაუ-ს ასოცირებული პროფესორი- მარიამ ზაქარიაშვილი და მთავარი ტექნიკოსი-ირაკლი ჭიჭაშვილი) თქმით, კონფერენცია ხელს შეუწყობს მოსწავლეთა ციფრული ტექნოლოგიების გამოყენების უნარ-ჩვევების ამაღლებას და უნივერსიტეტის და სკოლის ურთიერთთანამშრომლობის განვითარებას.
ღონისძიების მონაწილე მოსწავლეები იმ თაობას წარმოადგენდნენ, რომლებსაც საქართველოს განათლების და მეცნიერების სამინისტრომ 2010-2011 სასწავლო წელს პირველად საჩუქრად ბუკები გადასცა. მათ ,,პირველ ბუკელებადაც“ მოიხსენიებენ.

The conference – “Digital Aborigenes… We are Bukelebi… Episode First” took place at Iakob Gogebashvili Telavi State University on December 15. It was organized by TeSaU and the Faculty of Exact and Natural Sciences. The participants of the conference were V-VI grade pupils from Telavi Municipality Public Schools.
The conference aimed at revealing the best, original works of pupils covering computer graphics and electronic-animational presentation.
The meeting was opened by TeSaU Rector. Irma Shioshvili emphasized the importance of cooperation between the University and School.
After the plenary and sectional work, the financial supporters (JSC “Liberty Bank” and “Wine Cellar”) rewarded the conference participants with diplomas and gifts.
According to the organizers (TeSaU Associate Professor Mariam Zakariashvili and the head technician – Irakli Tchitchashvili), the conference will promote improving pupils’ skills in using digital technologies and developing cooperation between the University and School.
The participants of the conference belonged to the generation gifted with the net-books “Buki” in 2010-2011 by the Ministry of Education and Science of Georgia for the first time. They are regarded as the “First Bukelebi”.