„ხელმისაწვდომობა ფიზიკური გარემოს მიღმა“-შვედური ინსტიტუტის და შვედეთის საელჩოს პროექტი თესაუ-ში
საქართველოში,  ევროპის  დღეების  ფარგლებში, შვედეთის  საელჩოსა   და  შვედური ინსტიტუტის ( SI)   მხარდაჭერით,     პროექტი  -  „ხელმისაწვდომობა  ფიზიკური  გარემოს მიღმა“ - ხორციელდება.
აღნიშნული  პროექტის  ფარგლებში,  10 მაისს,  იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში,  ფოტო-გამოფენა მოეწყო.  დამსწრე საზოგადოებას შვედეთის  ელჩმა საქართველოსა  და სომხეთში  -მარტინა  ქვიქიმ,   თვითმმართველი ქალაქ თელავის მერმა, პლატონ  კალმახელიძემ  და   თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა, ირმა შიოშვილმა    მიმართეს .
პროექტი   განსაკუთრებული  საჭიროებების  მქონე  პირთა   ცხოვრების  ამსახველ  ფოტო-გამოფენას (პირადი  ისტორიებით) და  საერთაშორისო კონფერენციის  გამართვას  ითვალისწინებს.
შეხვედრას შვედი და ქართველი ექსპერტები ,  ადგილობრივი ხელისუფლების , არასამთავრობო ორგანიზაციების  და უნივერსიტეტის წარმომადგენლები  დაესწრნენ.
შვედური  ინსტიტუტის  მიერ ( SI)  ინიცირებული და შვედეთის   საელჩოს   მიერ  მხარდაჭერილი  პროექტის-„ხელმისაწვდომობა- ფიზიკური  გარემოს   მიღმა“- ფარგლებში,   ღონისძიებები თელავის სხვა დაწესებულებებშიც  გაიმართა.

“Accessibility Beyond Physical Environment” – Swedish Institute and Sweden Embassy Project at TeSaU
The project – “Accessibility beyond Physical Environment”, supported by Sweden Embassy and Swedish Institute (SI), is being implemented in Georgia within Europe Days.
Under the mentioned project, photo-exposition was arranged at Iakob Gogebashvili Telavi State University on May 10. Ambassador of Sweden to Georgia and Armenia – Martina Quick, Telavi City Mayor – Platon Kalmakhelidze and Telavi State University Rector – Irma Shioshvili made their speeches before the attending society.
The project provides photo-exposition reflecting disabled people’s life (personal histories) and international conference.
The event was attended by Sweden and Georgian experts, representatives from local authority, non-governmental organizations and university.
Within the framework of Swedish Institute initiated and Sweden Embassy supported project – “Accessibility beyond Physical Environment”, other events took place in different institutions of Telavi as well.