საერთაშორისო კონფერენცია განჯის სახელმწიფო უნივერსიტეტში
2017 წლის 4-5 მაისს, აზერბაიჯანის ქალაქ განჯაში, ჩატარდა სახალხო ლიდერის, ჰეიდარ ალიევის, დაბადების 94-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენცია  თემაზე -„საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების აქტუალური პრობლემები“.    კონფერენციაში მონაწილეობა აზერბაიჯანის, საფრანგეთის, ესპანეთის, თურქეთის, რუსეთის, უკრაინის და საქართველოს  უმაღლესი სასწავლებლების პროფესორებმა მიიღეს.
საერთაშორისო კონფერენცია 2017 წლის 4 მაისს, ჰეიდარ ალიევის სასახლეში, საზეიმოდ გაიხსნა.  გახსნის ცერემონიალზე  სიტყვით გამოვიდნენ: ქალაქ განჯის მერი, განჯის უნივერსიტეტის რექტორი და მოწვეული დელეგაციების წარმომადგენლები. მათ შორის იყო იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის  ზუსტ და საბუნებისმეტყველო ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი მაგდა დავითაშვილი.
საერთაშორისო კონფერენციის მუშაობა, მიმართულებების მიხედვით, განჯის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, სექციებში,  გაგრძელდა.  თელავის სახელმწოფო უნივერსიტეტიდან  კონფერენციაში მონაწილეობა, ასევე, მიიღეს:  თესაუ-ს ჯანდაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ასოცირებულმა პროფესორმა ნანა ნაცვლიშვილმა, მათემატიკის, ინფორმატიკისა და ფიზიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ასოცირებულმა პროფესორმა სვიმონ ოხანაშვილმა და  ასოცირებულმა პროფესორმა გელა აზიკურმა.

International conference, dedicated to 94th anniversary of public leader Heydar Aliyev, took place at Ganja, Azerbaijan on May 4-5, 2017. The topic of the conference was “Actual Problems of Natural Sciences”. Among the conference participants were professors from the higher educational institutions of Azerbaijan, France, Spain, Turkey, Russia, Ukraine and Georgia.
The international conference was solemnly opened at Heydar Aliyev Palace on May 4, 2017. During the conference opening ceremony Ganja City Mayor, Ganja University Rector and representatives of invited delegations made their speeches. Amongst was Iakob Gogebashvili Telavi State University Dean of the Faculty of Exact and Natural Sciences, Professor Magda Davitashvili.
International conference participants continued work in different sections at Ganja State University. Among the participants from Telavi State University were: TeSaU Head of Healthcare Department – Associate Professor Nana Natsvlishvili, Head of Mathematics, Informatics and Physics Department – Associate Professor Svimon Okhanashvili and Associate Professor Gela Azikuri.