,,კულტურათაშორისი დიალოგები"-საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია თესაუ-ში
27  ოქტომბერს,  იაკობ გოგებაშვილის სახელობის  თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში,   მეოთხე საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია-,,კულტურათაშორისი დიალოგები"-ჩატარდა, რომელშიც თესაუ-სთან ერთად, მონაწილეობას  საქართველოს, იტალიის, ესპანეთის, პოლონეთის, იაპონიის, აშშ-ს, თურქეთის, უკრაინის,  და მსოფლიოს სხვა  წამყვანი უნივერსიტეტების მეცნიერები იღებდნენ.
ღონისძიების საორგანიზაციო კომიტეტის თავმჯდომარეა თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი, პროფესორი ირმა შიოშვილი, თანათავმჯდომარეები: რექტორის მოადგილე, პროფესორი ნუნუ გელდიაშვილი და  თესაუ-ს წარმომადგენლობითი საბჭოს სპიკერი, პროფესორი მანანა ღარიბაშვილი.
კონფერენცია რექტორის მოადგილემ, ნუნუ გელდიაშვილმა, გახსნა.  მონაწილეებს უნივერსიტეტის რექტორმა, ირმა შიოშვილმა, კახეთის გუბერნატორმა, ირაკლი ქადაგიშვილმა, უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების განვითარების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ, სტუდენტთა სოციალური ხელშეწყობის სამმართველოს უფროსმა, ვალერიან გობრონიძემ მიმართეს. გამომსვლელებმა  საერთაშორისო კონფერენციის ამოცანებსა და მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
მოგვიანებით, კონფერენციის მუშაობამ, სამეცნიერო მიმართულებების მიხედვით, სექციებში გადაინაცვლა.  საკონფერენციო პროგრამა კახეთის რეგიონის გაცნობას და სხვა კულტურულ ღონისძიებებს ითვალისწინებს.
პროექტის მხარდამჭერი და თანაორგანიზატორია კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის-გუბერნატორის ადმინისტრაცია, მხარდამჭერი- შპს ქართული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების კომპანია (GWS).
კონფერენცია მიზნად ისახავს  ქართველ და უცხოელ მეცნიერთა დაახლოებას, საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში ინტეგრაცია/დამკვიდრებას, თანამშრომლობას,  მეცნიერების ამა თუ იმ დარგის განვითარება/პოპულარიზაციას და მეცნიერებაში ახალგაზრდა კადრების მოზიდვას.

IV International Scientific Conference “Intercultural Dialogues” took place at Iakob Gogebashvili Telavi State University on October 27th, in which scientists from Georgian, Italian, Spanish, Polish, Japanese, American, Turkish, Ukrainian and other leading universities of the world were involved along with TeSaU.
The chairman of the organizing committee is Telavi State University Rector, Professor Irma Shioshvili, co-chairpersons: Nunu Geldiashvili – Professor, Vice Rector for Science and Manana Garibashvili – Professor, Head of the Representative Board of TeSaU.
The conference was opened by the Vice Rector, Nunu Geldiashvili. Participants were greeted by the university Rector – Irma Shioshvili, Kakheti Governor – Irakli Kadagishvili, Deputy Head of the Department of Higher Education and Science Development, Head of the Students’ Social Support Unit – Valerian Gobronidze. They spoke about the international conference tasks and importance.
Later, conference workshops, proceeded into sections according to the fields. Conference program provided Kakheti Region sightseeings and other cultural events.
The project supporter and co-organizer is the Administration of State Attorney-Governor in Kakheti Region, financial beneficiary of the conference – Georgian Wines and Spirits Company LTD (GWS).
The conference aims at getting Georgian and foreign scientists close. It also provides their integration/introduction in international scientific space, cooperation, development/popularization of different fields of science and attracting young scientists.