პროექტის დასახელება: ნიადაგის მიკრობიოცენოზის როლი კახეთის რეგიონში მუნიციპალური მყარი ნარჩენების ორგანული კომპონენტის კომპოსტირებაში“.
დამფინანსებელი ორგანიზაცია:  აკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
განხორციელების პერიოდი:  01.01.2023 – 31.12.2023
ანოტაცია პროექტის შესახებ
კვლევის მიზანია ნიადაგის მიკრობიოცენოზის როლის შესწავლა მყარი მუნიციპალური ნარჩენების (SMW) ორგანული ნაწილის კომპოსტირების პროცესში და მცენარეული ნარჩენების კომპოსტირების პროცესის დაჩქარების შესაძლებლობის დადგენა კომპოსტირების არეში მიკრობიოლოგიური დანამატების შეტანით. სავარაუდოა, რომ საწარმოო ნედლეულის შემადგენლობაში მათი დამატება კომპოსტირების პროცესის საწყის სტადიებში გამოიწვევს მიკრობული აქტივობის გააქტიურებას.
დასახული მიზნის მისაღწევად განხორციელდა შემდეგი ამოცანები:
1.    ნიადაგის მიკრობიოცენოზის შემადგენლობის კვლევა ინოკულატის და საწარმოო ნედლეულის გამოყენების მიზნით, მიკრობიოლოგიური დანამატის მოსამზადებლად.
2.    მყარი მუნიციპალური ნარჩენების (SMW) ორგანული ნაწილის კომპოსტირებისას მიმდინარე პროცესებზე მიკრობიოლოგიური დანამატების ეფექტის კვლევა მეზოფილურ რეჟიმებში;
3.    მიკრობიოლოგიური დანამატის შეტანით კომპოსტირების პროცესების პირობების გამოკვლევა ძირითადი აბიოტური, ბიოტური და სიმწიფის მაჩვენებლებით.
კვლევითი პროექტი: ,,მეჩხერიანობის აღმოფხვრა ვენახში და მისი გავლენა ყურძნის პროდუქტიულობაზე“.      01.10.2021-30.09.2022
პროექტის ხელმძღვანელი: ასოცირებული პროფესორი ლევან შავაძე
პროექტის დამფინანსებელი - იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
კვლევა მიზნად ისახავდა თანამედროვე გამოწვევების კვალდაკვალ, შესწავლილი და გამოვლენილი ყოფილიყო აგროტექნოლოგიური ღონიოსძიებებიდან უკეთესი ვარიანტი გამეჩხერებული ვენახის შევსების რაციონალური აგროტექნოლოგიის დანერგვისათვის.
პროექტის შედეგები:
1.         იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი მიერ დაფინანსებული აგრარული მეცნიერებების დარგობრივი მიმართულების კვლევითი პროექტის ,,მეჩხერიანობის აღმოფხვრა ვენახში და მისი გავლენა ყურძნის პროდუქტიულობაზე" განხორციელდა განსაზღვრულ ვადებში 01/10/2021 - 30/09/2022;
2.         ვეგეტაციის ბოლოს აღრიცხვებმა აჩვენა, რომ დარგული მცენარეების საერთო გახარებამ 15 % შეადგინა, ე.ი. 1211 ნერგიდან, სულ 182 -მა ნერგმა მიაღწია ვეგეტაციის ბოლომდე. ექსპერიმენტული კვლევის მოსალოდნელი შედეგი იყო  მოსავლის 4468.7 კგ-ით ზრდა, რაც 100 % შედეგი იქნებოდა, თუმცა კლიმატის ცვლილების ნეგატიური ზემოქმედების შედეგად სოფლის მეურნეობაზე და კერძოდ ვაზის კულტურაზე განაპირობა მოსავლის 668 კგ - ით პოტენციური ზრდის შესაძლებლობა, რაც ყურძნის პროდუქტიულობის 15 % - ით ზრდის შესაძლებლობას იძლევა.
3.         კვლევის პროცესში ნათლად გამოიკვეთა კლიმატის ცვლილების უარყოფითი გავლენა სოფლის მეურნეობაზე და მევენახეობაზე, რადგან ვეგეტაციის დასაწყისში, გაზაფხულზე როდესაც ტემპერატურა და ნიადაგის ტენიანობა მცენარისათვის დამაკმაყოფილებელ ფარგლებში იყო ახალად დარგული ნერგების გახარებამ 96 % - ს მიაღწია, ზაფხულის დადგომისას, როდესაც ჰაერის ტემპერატურამ მოიმატა, ხოლო ნალექები და შესაბამისად ნიადაგის ტენიანობა შმცეირდა, გახარებულმა ნერგებმა დაიწყო ხმობა და ვეგეტაციის ბოლოს გახარებული ნერგების საერთო რაოდენობამ 15 % შეადგინა. ყოველივე ზემოთხსენებულიდან გამომდინარე წარმოებას რეკომენდაცია უნდა მიეცეს მოეწყოს სარწყავი სისტემები ვენახებში, რათა გამეჩხერებულ ადგილზე დარგული ნერგები უზრუნველყოფილი იქნას ტენით და მათი გახარება, ზრდა-განვითარებამ დამაკმაყოფილებელ შედეგს მიაღწიოს;
4.         მნიშვნელოვან ზემოქმედებას ახდენს ნერგების გახადებაზე გაბატონებული ქარები, რაც ნიადაგის ზედაპირის სწრაფად გამოშრობას იწვევს, ამიტომ აუცილებელია მოეწყოს ქარსაფარი ზოლები, რათა ახალშენი და სრულმოსავლიანი ვენახები დაცული იყოს ქარების უარყოფითი ზემოქმედებისაგან და შესაბამისად გამეჩხერებული ადგილების შევსების დროს ნერგების გახარებისა და ზრდა-განვითარების ეფექტი გაიზარდოს;
5.         კახეთის რეგიონის სოფლის მეურენობაზე მკვეთრად უარყოფით გავლენას ახდენს სეტყვა, რომელსაც დიდი ზარალი მოაქვს მევენახეობისათვის, მან შეიძლება დააზიანოს მოსავალი ან/და სრულიად გაანადგუროს, ის აგრეთვე ნეგატიურად მოქმედებს ვაზის ვეგეტატიურ ორგანოებზე და საგრძნობი ზიანოს მომტანია ახალშენი ვაზისათვის. მიუხედავად იმისა, რომ სხვადასხვა მეთოდებით ებრძვიან სეტვის უარყოფით ზემოქმედებას, წარმოებას უნდა მიეცეს რეკომენდაცია მოეწყოს სეტყვაამრიდი სისტემები (სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეები), რაც 97 %-ზე მეტად დაიცავს, როგორც მოსავალს ისე მცენარეს და ახალშენ ვაზს;
6.         გამეჩხერებული ვენახი უნდა შეივსოს ნამყენი ნერგის გამორგვით, ნერგები უნდა დაირგას წინასწარ ღრმად დამშავებულ, ლაბორატორიული ანალიზის პასუხების შედეგად აღდგენილი ნაყოფიერების მქონე ნიადაგში, შემოდგომა, ზამთრის ან ადრე გაზაფხულზე. ვეგეტაციის აქტიურ პერიოდში უნდა განხორციელდეს ახლად დარგულ ნერგებზე ყლორტების დანორმება და ინდივიდუალურ საყრდენზე აკვრა/ახვევა. კლიმატური პირობების შესაბამისად უნდა განხორციელდეს მცენარეთა დაცვის ღონისძიებები. გვალვების საწინააღმდეგოდ უნდა მოირწყას ვენახი, სასურველია წინასწარ მოწყობილი წვეთოვანი სარწყავი სისტემის გამოყენებით;
კვლევის სახელწოდება: ,,კახეთის სამრეწველო და პერსპექტიული ვაზის ჯიშების სხვადასხვა სქემით განაშენიანების გავლენა ღვინომასალების ქიმიურ შედგენილობაზე”
პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელი: სოფლის მეურნეობის დოქტორი მანანა კევლიშვილი
განხორციელების პერიოდი: 01.10.2020-31.03.2021
პროექტის მიზანი იყო თელავის სახელწიფო უნივერსიტეტის ბაზაზე გაშენებულ ერთ ჰექტარ სასწავლო კვლევითი დანიშნულების ვენახში გამოკვლეულიყო ვაზის გაშენების სხვადასხვა სქემიდან მიღებულ მოსავალში ყურძნის წვენის, ღვინის, არყის და ძმრის ქიმიური შედგენილობა. აგრეთვე პროექტის ფარგლებში მოხდა წარმოდგენილი აბორიგენული ჯიშების, ,,ახმეტის წითელი“ და ,,იყალთოს წითელი“ კვლევა, კერძოდ მოხდა ყურძნის და მისგან დამზადებული ღვინის ქიმიური შედგენილობის კვლევა, განისაზღვრა ამ ჯიშების ღირსება. პროექტის განხორციელების დროს გამოყენებულ იქნა კვლევის ლაბორატორიული და პრაქტიკული მეთოდები. ჩატარდა ნიადაგის ქიმიური კვლევა, განისაზღვრა თითოეულ ვარიანტში განლაგებული ვაზის მოსავალში ღვინომასალების ქიმიური შედგენილობა.განისაზღვრა ახალი ჯიშების ყურძნის წვენის და მისგან მიღებული ღვინის ქიმიური შედგენილობა. 2020 წლისთვის მოხდა ვენახში წარმოდგენილი სხვადსხვა სქემით გაშენებული ვაზის ჯიშებიდან მოსავლის მიღება, მისგან დამზადდა ღვინო, არაყი და ძმარი. 2021 წელს მოხდა ყურძნის წვენისა და სხვადასხვა ტექნოლოგიით მიღებული ღვინის ქიმიური შედგენილობის კვლევა,აირ(გაზურ) ქრომატოგრაფის საშუალებით შევისწავლეთ კასრში დავარგებულ საფერავში სურნელოვანი თვისების მქონე სხვადასხვა კლასის ნაერთის (ესტერები, ალდეჰიდები, კეტონები, ამინები,) რაოდენობრივი შემცველობა, ასევე მოვახდინეთ სხვადასხვა ფუნქციური ჯგუფის შემცველი, კვებითი ღირებულების მქონე ორგანული ნაერთების იდენტიფიცირება დავარგების სხვადასხვა ეტაპზე, თხევადი (სითხური) ქრომატოგრაფის საშუალებით მოხდა არომატიზირებული ღვინის, ძმრისა და არყის ვიტამინური შემადგენლობის კვლევა, სხვადასხვა ტექნოლოგიით დამზადებული ღვინის ხარისხზე მოქმედი ზოგიერთი ორგანული მჟავის (ლიმონმჟავა, ღვინომჟავა, ვაშლმჟავა) რაოდენობრივი ცვლილების დინამიკის შესწავლა ყურძნის ტკბილიდან მზა პროდუქტამდე. ასევე სოფლის მეურნეობაში გამოყენებული პესტიციდების ქიმიური შემადგენლობის იდენტიფიცირება. კვლევის დასრულების შემდეგ გამოიკვეთა ვაზის გაშენების სრულყოფილი სქემა, რომელიც წარმოდგენას მოგვცემს ვაზის საკვები არის და ყურძნისაგან მიღებული პროდუქტების თვისებების შესახებ. პროექტის დასრულების შემდეგ გაიცა რეკომენდაციები ფერმერებისთვის ვაზის გაშენების სქემის შესახებ.
კვლევის სახელწოდება:  ,,თელავის მუნიციპალიტეტის აგროქიმიური კარტოგრამის მომზადება” აგრარული დარგი, მეცნიერება იწყება სკოლიდან -კვლევები მოსწავლეთა მონაწილეობით Nsrc 39/9/19
განხორციელების პერიოდი: 16.09.2019-03.04.2020
დამფინანსებელი: შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი
საგრანტო პროექტის მიზანი იყო მოსწავლეების ჩართულობით შეგვემუშავებინა სოფელ წინანდლის ნიადაგური აგროქიმიური კარტოგრამა, რომელიც ძირითადად ნიადაგის კვლევის შედეგად შემუშავდებოდა. აგროქიმიური კარტოგრამის მომზადებისათვის გათვლილი იყო 250 ჰექტარი ნიადაგის ქიმიური შედგენილობის კვლევა, კერძოდ ფოსფორის, კალიუმის და PH-ის, თუმცა ნიმუშების აღების დროს შევისწავლეთ და შესაბამისად რუკაზე დავიტანეთ 268 ჰექტარი ნიადაგის კვლევის შედეგები. მომზადდა წინანდლის მიწათსარგებლობის რუკა, სადაც მოინიშნა თითოეული ფერმერის მიწის ფართობი და დატანილ იქნა ლაბორატორიული კვლევის შედეგები. კერძოდ, თითიეულ მონიშნულ ნაკვეთზე დატალი იქნა წილადის სახით შემდეგი მონაცემები: ნაკვეთის ნომერი ფოსფორი (I,II,III,IV) კალიუმი (I,II,III,IV) სადაც: I -ძალიან ღარიბი, II - ღარიბი, III- საშუალოდ უზრუნველყოფილი, IV - უზრუნველყოფილი.\ რუკა ნაბეჭდი სახით გადაეცა სოფელ წინანდლის რწმუნებულს, რომელმაც ხელმისაწვდომი გახადა ინფორმაცია თითოეული ფერმერისათვის. ნებისმიერ ფერმერს, რომლის ნაკვეთიც მოხვედრილია ჩვენს მიერ გამოკვლეულ ფართობში, შეუძლია ადგილზე მისვლით, რუკის საშუალებით შეიტყოს თუ რა მდგომარეობაშია მისი ნაკვეთი შესათვისებელი საკვები ელემენტების შემცველობის მიხედვით. პროექტის ფარგლებში დაიბეჭდა ბროშურა, რომელზეც დატანილია ინფორმაცია თუ როგორ უნდა მოხდეს ფერმერების მიერ მისი ნაკვეთის საკვები ელემენტების შემცველობის მონაცემების მოძიება და როგორ უნდა მოხდეს შემდგომი რეაგირება, რათა ნიადაგი არ დააბინძუროს ჭარბი სასუქის შეტანით.
პროექტის სახელწოდება: ,,კახეთის რეგიონის ხორბლის მოსავალში ტენის მარაგის განსაზღვრა”
დამფინანსებელი ორგანიზაცია: საქართველოს აგრობიზნესის განვითარების ფონდის მიერ
განხორციელების პერიოდი:  01.08.2018-31.08.2019
პროექტის ფარგლებში შესწავლილ იქნა 2016 წლის კახეთის რეგიონის ხორბლის სრული მოსავლიანობა და მიღებულ მოსავალში შეთვისებული ტენის რაოდენობა.
პროექტის სახელწოდება:  ,,ხორბლის ახალი ჯიშების ,,აფინა’’ და ,,ანაპოს“ ქიმიური  შედგენილობის და მისი ხარისხობრივი მაჩვენებლების განსაზღვრა”
პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელი:  სოფლის მეურნეობის დოქტორი, პროფესორი მანანა კევლიშვილი
განხორციელების პერიოდი:  31.07.2017-31.07.2019
შპს ,,ლუკაგროს’’ მიერ შეკვეთილი კვლევა ხორბლის ახალი ჯიშების ,,აფინა’’ და ,,ანაპოს“ ქიმიური შედგენილობის და მისი ხარისხობრივი მაჩვენებლების განსაზღვრის შესახებ. კვლევა ითვალისწინებს აღნიშნული ხორბლის ჯიშების სამი წლის მოსავალში ქიმიური შედგენილობის და ფქვილის ხარისხობრივი მაჩვენებლების განსაზღვრას, რათა მიღებული ახალი ხორბლის ჯიშები გამოყენებულ იქნეს კახეთის რეგიონში, როგორც ხორბლის სათესლე მასალა.
კვლევა განხორციელებულია ერთი წლის მოსავალზე, მიმდინარე წელს განისაზღვრება მეორე წლის მოსავალში და 2019 წელს დასრულდება კვლევა.
პროექტის სახელწოდება: ,,თელავის რაიონის ნიადაგების მიკრობიოლოგიური პრობლემების  შესწავლა”
პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელი: სოფლის მეურნეობის დოქტორი, პროფესორი მანანა კევლიშვილი
დამფინანსებელი ორგანიზაცია: საქართველოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდი
განხორციელების პერიოდი:  01.09.2016-30.06.2017
პროექტის ფარგლებში შევისწავლეთ თელავის რაიონის ნიადაგების მიკრობიოლოგიური  შედგენილობა და განვსაზღვრეთ დაავადების გამომწვევი მიკროორგანიზმების სახეები აგრეთვე მავნე ორგანიზმები, მოხდა წინასწარი პროგნოზირება ნიადაგში არსებული მიკროორგანიზმების სპორების და მავნე ორგანიზმების შესახებ. შესაბამისად, განისაზღვრა სასოფლო-სამეურნეო  კულტურაზე დაავადებების ან მავნებლების განვითარების რისკები, მოხდა რეკომენდაციების შემუშავება და ფერმერებისათვის გადაცემა წინასწარი პრევენციისათვის, დაიგეგმა თესვისწინა ღონისძიებები და ქიმიური საშუალებების გამოყენების ტექნიკა.
პროექტის სახელწოდება: ,,შიდა კახეთის ნიადაგური პრობლემების შესწავლა”
განხორციელების პერიოდი:  01.09.2015-30.06.2016
პროექტის ფარგლებში შესწავლილ იქნა შიდა კახეთის (თელავის რაიონი) ნიადაგების ქიმიური შედგენილობა, კერძოდ მიკრო და მაკრო ელემენტები, განსაზღვრულ იქნა ნიადაგების საკვები ელემენტებით გაღარიბების ხარისხი, სასუქის სახე და საკვები ელემენტების ზღვრული ნორმები სხვადასხვა ტიპის ნიადაგისათვის. შედეგები დამუშავდა და გაიცა რეკომენდაციები ფერმერებზე სასუქის სახისა და გამოსაყენებელი სასუქების დოზების შესახებ.

Project title: "The role of soil microbiocenosis in composting the organic component of municipal solid waste in the Kakheti region".
Funding organization: Iakob Gogebashvili Telavi State University
Implementation period: 01.01.2023 – 31.12.2023
Abstract
The aim of the study is to study the role of soil microbiocenosis in the process of composting the organic part of solid municipal waste (SMW) and to determine the possibility of accelerating the process of composting plant waste by adding microbiological additives to the composting area. It is likely that their addition to the composition of production raw materials in the initial stages of the composting process will lead to the activation of microbial activity.
To achieve the set goal, the following tasks were implemented:
1.     Study of the composition of the soil microbiocenosis in order to use the inoculum and production raw materials for the preparation of a microbiological additive;
2.     Study of the effect of microbiological additives on the processes during composting of the organic part of solid municipal waste (SMW) in mesophilic regimes;
3.     Study of the conditions of composting processes with the introduction of microbiological additives with the main abiotic, biotic and maturity indicators.
Research project: "Elimination of sparseness in the vineyard and its influence on the productivity of grapes". 01.10.2021-30.09.2022
Project supervisor: Associate Professor Levan Shavadze
Project funder: Iakob Gogebashvili Telavi State University
The research aimed in the wake of modern challenges, to study and identify a better option from the Agro-technological measures for the introduction of rational Agro-technology for filling the sparse vineyard.
Project outcomes:
1.                The research project of the field direction of agricultural sciences "Elimination of sparseness in the vineyard and its influence on the productivity of grapes" funded by Iakob Gogebashvili Telavi State University was carried out within the specified time frame 01/10/2021 - 30/09/2022;
2.                At the end of the vegetation, the calculations showed that the overall bloom of the plants was 15%. Thus, out of 1211 seedlings, a total of 182 seedlings reached the end of vegetation. The expected result of the experimental study was an increase in the yield by 4468.7 kg, which would be a 100% result, however, as a result of the negative impact of climate change on agriculture and in particular on the vine culture, the potential increase of the yield by 668 kg was conditioned, which gives the possibility to increase the productivity of grapes by 15%;
3.                During the research, the negative impact of climate change on agriculture and viticulture was clearly identified, because at the beginning of the vegetation in spring when the temperature and soil moisture were within satisfactory limits for the plant, the bloom of newly planted seedlings reached 96%. At the onset of summer, when the air temperature increased, and the precipitation and, accordingly, the soil humidity decreased, bloomed seedlings began to wither, and at the end of the vegetation, the total number of bloomed seedlings was 15%. Based on all of the above, production should be recommended to organize irrigation systems in the vineyards, so that the seedlings planted on the sparse areas should be provided with moisture and their bloom, growth and development reach a satisfactory result;
4.                Prevailing winds have a significant impact on the bloom of seedlings, which causes the soil surface to dry out quickly. Therefore, it is necessary to arrange windbreaks so that newly established and full-harvest vineyards are protected from the negative effects of winds and, accordingly, the effect of the flowering and growth of seedlings increases at the time of filling in sparse areas;
5.                The agriculture of Kakheti region is severely affected by hail, which brings great losses to viticulture, it can damage and/or completely destroy the crop, it also has a negative effect on the vegetative organs of the vines and causes significant damage to newly planted vines. Although different methods are used to combat the negative effects of hail, production should be recommended to organize hail protection systems (anti-hail nets), which will protect more than 97% of both the crop and the plant and the newly planted vine;
6.                A sparse vineyard should be filled with grafted seedlings. The seedlings should be planted in pre-deeply cultivated soil with restored fertility according to the results of laboratory analysis in fall, winter or early spring seasons. During the active period of vegetation, the shoots on newly planted seedlings should be tied and wrapped on an individual support. Plant protection measures should be implemented in accordance with climatic conditions. Against droughts, the vineyard should be irrigated, preferably using a pre-arranged drip irrigation system.
Research title: "Influence of the cultivation of Kakheti industrial and promising grape varieties with different schemes on the chemical composition of wine materials"
Project supervisor: Doctor of Agriculture Manana Kevlishvili
Implementation period: 01.10.2020-31.03.2021
The aim of the project was to investigate the chemical composition of grape juice, wine, vodka and vinegar in the harvest obtained from different schemes of grape growing in the one-hectare educational research vineyard planted on the base of Telavi State University. Within the framework of the project, the study of the aboriginal varieties, "Akhmetis Tsiteli" and "Ikaltos Tsiteli", was presented, in particular, the analysis of the chemical composition of the grapes and their chemical composition was determined. Laboratory and practical research methods were used during the implementation of the project. A chemical study of the soil was carried out, the chemical composition of the wine materials in the grape harvest located in each variant was determined. The chemical composition of the grape juice of new varieties and the wine obtained from it was resolved. By 2020, the grape varieties grown in the vineyard under different schemes were harvested, and wine, vodka and vinegar were made from them. In 2021, there was a study of the chemical composition of grape juice and wine obtained by different technologies, we studied the quantitative content of different classes of compounds (esters, aldehydes, ketones, amines) with aromatic properties (esters, aldehydes, ketones, amines) in the saffron planted in a barrel with the help of an air (gas) chromatograph, as well as those containing different functional groups. Identification of organic compounds with nutritional value at different stages of planting, research of the vitamin composition of flavored wine, vinegar and vodka was carried out using liquid chromatography, the study of the dynamics of quantitative changes of some organic acids (citric acid, tartaric acid, malic acid) affecting the quality of wine made by different technologies from sweet to ready grapes to the product. Also, identification of the chemical composition of pesticides used in agriculture. After the completion of the research, a complete scheme of vine cultivation was outlined, which will give us an idea of ​​the nutritional value of the vine and the properties of the products obtained from the grapes. After the completion of the project, recommendations were made to the farmers about the vine cultivation scheme.
Research title: "Preparation of an agrochemical cartogram of Telavi Municipality" agricultural field, science starts from school - researches with the participation of students Nsrc 39/9/19
Implementation period: 16.09.2019-03.04.2020
Funder: Shota Rustaveli National Science Foundation
The goal of the grant project was to develop a soil agrochemical cartogram of Tsinandali village with the involvement of students, which would be developed mainly as a result of soil research. For the preparation of the agrochemical cartogram, the research of the chemical composition of 250 hectares of soil, namely phosphorus, potassium and PH, was calculated, however, during the sampling, we studied and accordingly mapped the results of the soil research of 268 hectares. A land use map of Tsinandali was prepared, where the land area of ​​each farmer was marked and the laboratory research results were recorded. In particular, the following data were recorded in the form of fractions on each marked plot: Plot number Phosphorus (I, II, III, IV) Potassium (I, II, III, IV) where: I - very poor, II - poor, III - moderately provided, IV - provided. The map was given in printed form to the trustee of Tsinandali village, who made the information available to each farmer. Any farmer whose plot is included in the area we investigated can find out the state of his plot according to the content of nutrients that can be assimilated. Within the framework of the project, a brochure was printed with information on how farmers should search for data on the nutrient content of their plots and how to take further action so as not to pollute the soil by applying excess fertilizer.
Project title: "Determining the chemical composition and quality indicators of the new wheat varieties "Afina" and "Anapo"
Project supervisor: Doctor of Agriculture, Professor Manana Kevlishvili
Implementation period: 31.07.2017-31.07.2019
Research commissioned by LTD Lucagro on determination of the chemical composition and qualitative indicators of new wheat varieties "Afina" and "Anapo". The research envisages the determination of the chemical composition and quality indicators of flour in the three-year harvest of the mentioned wheat varieties, so that the obtained new wheat varieties can be used as wheat seed material in the Kakheti region.
The research was carried out on one year's harvest, this year it will be determined on the second year's harvest, and the research will be completed in 2019.
Project title: "Study of microbiological problems of soils of Telavi district"
Funding organization: Reserve Fund of the President of Georgia
Implementation period: 01.09.2016-30.06.2017
Within the framework of the project, we studied the microbiological composition of the soils of Telavi district and determined the types of disease-causing microorganisms as well as harmful organisms, and made a preliminary prediction about the spores of microorganisms and harmful organisms in the soil. Accordingly, the risks of developing diseases or pests on agricultural crops were determined, recommendations were developed and handed over to farmers for preliminary prevention, and pre-sowing measures and techniques for using chemical agents were planned.
Project title: "Study of soil problems of Shida (Inner) Kakheti"
Implementation period: 01.09.2015-30.06.2016
Within the framework of the project, the chemical composition of the soils of Shida Kakheti (Telavi region), namely micro and macro elements were studied. The degree of impoverishment of soils with nutrients, the type of fertilizer and the limit norms of nutrients for different types of soil were determined. The results were processed and recommendations were given to farmers about the type of fertilizer and the doses of fertilizers to be used.