პროექტის დასახელება: „საქართველოს ტერიტორიაზე საფერავის ვაზის ჯიშისაგან წარმოებული დაცული ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინოებისათვის Saccharomyces cerevisiaes -ს საფუარის სუფთა კულტურების გამოყოფა და მათი სპეციფიკური თვისებების შესწავლა სამრეწველო გამოყენების მიზნით“
დამფინანსებელი ორგანიზაცია:  სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი, ფუნდამენტური კვლევითი პროექტი: FR-22-6630
პროექტის ხელმძღვანელი: ნინო ვეფხიშვილი
პროექტის კოორდინატორი: მარიამ ალექსიძე
მეცნიერ-მკვლევარები: გიული ანდრონიკაშვილი
მაგდა დავითაშვილი
ვანო შიუკაშვილი
კონსულტანტი: გიორგი სონღულაშვილი
განხორციელების პერიოდი: 17.03.2023 - 17.03.2026.
ანოტაცია
ქართული მეღვინეობა, რომელიც ქვეყნის ეკონომიკის მნიშვნელოვან დარგს წარმოადგენს, მასობრივად გადასულია უცხოეთიდან შემოტანილი მშრალი კომერციული კულტურული საფუარების გამოყენებაზე, მათი შენახვისა და მოხმარების სიმარტივის გამო. თუმცა, ამ ფაქტს  უარყოფითი  მხარეც აქვს: ერთი და იმავე ჯიშისაგან, მაგრამ სხვადასხვა ადგილზე მოკრეფილი ყურძნიდან წარმოებული ღვინოები ერთფეროვანია, ინდივიდუალობადაკარგული და, ამასთან, მაღალი თვითღირებულების მქონე.
ამ პრობლემების გადაჭრის მიზნით, დასაწყისისათვის, მხოლოდ ერთი - უძველესი, ყველაზე პოპულარული და ტექნოლოგიურად მნიშვნელოვანი - ქართული ყურძნის ჯიშის, საფერავისათვის შეიქმნა ეს სამწლიანი პროექტი: 17.03.2023 - 17.03.2026.
შესრულებულია პროექტის პირველი საანგარიშო პერიოდის სამუშაოები: გეგმა-გრაფიკის მიხედვით,  მოიკრიფა საფერავის ყურძენი საქართველოს მევენახეობა-მეღვინეობის ათ მიკროზონაში. ამ ტერიტორიებზე მოყვანილი საფერავისაგან მზადდება დაცული ადგილწარმოშობის დასახელების წითელი ღვინოები: ნაფარეული, ქინძმარაული, ყვარელი, ახაშენი, მუკუზანი, ახოები, ხაშმის საფერავი, კახეთი, ბოლნისი, წინანდალი.
მოკრეფილი ყურძნის ტკბილი დადუღდა სპონტანურად - საკუთარ ველურ საფუარზე -  წითელი წესით, ჭაჭასთან ერთად; დამზადებული ღვინოების ჭაჭიდან მოხსნის შემდეგ, დარჩენილი ლექიდან მიკრობიოლოგიური მეთოდებით გამოიყო და გასუფთავდა  თითოეული ღვინის შესაბამისი Saccharomyces cerevisiaes-ს დომინანტი სუფთა კულტურები, რომლებიც გენური იდენტიფიკაციისათვის გაიგზავნა დიდ ბრიტანეთში, ქ. ნორვიჩის ქვადრამ ინსტიტუტში, წმინდა შტამების ეროვნულ კოლექციაში და მიკრობიოლოგიურ ლაბორატორიაში პჯრ (PCR) მეთოდით იდენტიფიცირდა თითოეული მათგანი. როგორც მოსალოდნელი იყო,  სხვადასხვა ადგილწარმოშობის სუფთა შტამები ერთმანეთისაგან განსხვავებულიც აღმოჩნდა (სხვადასხვა ადგილწარმოშობა) და მონათესავეც (ერთი და იგივე ჯიში - საფერავი).
ასე რომ, პროექტის პირველ საანგარიშო პერიოდში, საქართველოში პირველად, საფერავის ყურძნისაგან წარმოებული დაცული ადგილწარმოშობის დასახელების  10 ღვინისათვის გამოიყო შესაბამისი Saccharomyces cerevisiaes-ს 10 ახალი წმინდა შტამი, რომლებიც გენეტიკურად იდენტიფიცირდა კიდეც  დნმ-ის დონეზე.
ამჟამად მიმდინარეობს პროექტის გეგმა-გრაფიკით გათვალისწინებული, მეორე საანგარიშო პერიოდის  სამუშაოები - აღმოჩენილი წმინდა კულტურების მიკრობიოლოგიური და ტექნოლოგიური თვისებების შესწავლა.
პროექტის დასახელება: „მშობლიური“ კულტურული საფუარის როლი  ღვინის ხარისხობრივი მაჩვენებლების  ჩამოყალიბებაში“
დამფინანსებელი ორგანიზაცია:  სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი, სამაგისტრო პროექტი: MR-23-306
მევენახეობა-მეღვინეობის პროგრამის მაგისტრანტი: სოფიო სიდონაშვილი
სამეცნიერო ხელმძღვანელი: ნინო ვეფხიშვილი
კონსულტანტი: გაგა ბუიშვილი
საფერავი უძველესი სამეწარმეო ჯიშის ყურძენია, რომლისგანაც დამზადებულ ღვინოებს   მაღალი ღირებულებები  გააჩნია: ტექნოლოგიური, კომერციული, სამკურნალო-პროფილაქტიკური. ამასთან, უცხოეთიდან შემოტანილი მშრალი კომერციული კულტურული საფუარი  სხვადასხვა ადგილწარმოშობის ღვინოებს, მათ შორის, საფერავისაგან დამზადებულ ღვინოებს, ერთფეროვან ხასიათს სძენს, თითქოს, შთანთქამს მათ ინდივიდუალობას.
ამ გამოწვევის გადასაჭრელად ბოლო წლებში თესაუს მეცნიერთა და უნივერსიტეტის პარტნიორი კომპანიის, „მეღვინეობა შუმის“ მიერ, ბრიუსელის თავისუფალი უნივერსიტეტის მიკრობიოლოგებთან ერთად, ტექნოლოგიური და მიკრობიოლოგიური მეთოდებით გამოყვანილ იქნა შესაბამისი საკუთარი წმინდა კულტურები სამი დაცული ადგილწარმოშობის დასახელების წითელი ღვინისათვის: ნაფარეული, ქინძმარაული, მუკუზანი.
საქართველოში ამგვარი რამ - ღვინის საკუთარი საფუარით დადუღება - ინოვაციას წარმოადგენს. „შუმმა“ დაიწყო ამგვარი, წმინდად ქართული, ღვინოების წარმოება ამ სამი წმინდა კულტურისაგან, მაგრამ, ცხადია, სპეციალისტებში ინტერესს იწვევს ახლადგამოყვანილ, „მშობლიურ“ წმინდა შტამებსა და იმპორტირებულ საფუარებზე დამზადებული  ღვინოების ხარისხობრივი მაჩვენებლების შედარება, რასაც ემსახურება ეს პროექტი.
პროექტის ხანგრძლივობაა 10 თვე: 2023 წლის დეკემბერი - 2024 წლის ოქტომბერი და რამდენიმე ეტაპადაა დაყოფილი.
ამოცანებისა და გეგმა-გრაფიკის მიხედვით, ნაფარეულის, ქინძმარაულისა და მუკუზნის მიკროზონებში მოკრეფილი საფერავისგან სოფელ იყალთოში მდებარე საოჯახო მარანში „გორგორა“ დამზადდა საექსპერიმენტო ღვინოები 4 სახის საფუარით: ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინის (ნაფარეული, ქინძმარაული, მუკუზანი) შესაბამის წმინდა კულტურაზე, ველურ და 2 სხვადასხვა კომერციულ საფუარზე, სულ, 12 ვარიანტი; განისაზღვრა ახალგაზრდა და 6 თვით დაძველებული ღვინოების ძირითადი ფიზიკურ-ქიმიური მახასიათებლები; დავარგებული ღვინოებისათვის კი, დამატებით - ტოქსიკური ნივთიერებების: მძიმე მეტალებისა და რადიონუკლიდების, ასევე, საერთო ფენოლური ნაერთების, საერთო და  მონომერული ანტოციანების შემცველობა, ღვინოების ანტიოქსიდანტური აქტივობა; შესწავლილ იქნა საექსპერიმენტო ღვინოების ორგანოლეპტიკური მახასიათებლები: ფერი, არომატი, საგემოვნო თვისებები, ჰარმონიულობა, სხეული.
ამჟამად, ექსპერიმენტის საფუძველზე მიღებული შედეგების მიხედვით, იწერება  სამაგისტრო  ნაშრომი  საჯარო დაცვისათვის; მზადდება   მოხსენება სამეცნიერო კონფერენციაზე წარსადგენად და, ასევე, სტატია - აგრარული მიმართულების ჟურნალში გამოსაქვეყნებლად.

Project title: "Isolation of pure cultures of the Saccharomyces cerevisiae yeast for Protected Designation of Origin (PDO) wines produced from Saperavi grape varieties on the territory of Georgia and study of their specific properties with the purpose of industrial use" Funding organization: LEPL Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, fundamental research project: FR-22-6630 Project supervisor: Nino Vephkhishvili Project coordinator: Mariam Aleksidze Scientific researchers: Giuli Andronikashvili                                     Magda Davitashvili                                     Vano Shiukashvili Consultant: Giorgi Songhulashvili Implementation period: 17.03.2023 - 17.03.2026.   Abstract Georgian winemaking, which is an important branch of the country's economy, has massively switched to the use of dry commercial cultural yeasts imported from abroad, due to their ease of storage and consumption. However, this fact also has a negative side: wines produced from grapes of the same variety, but harvested in different places, are monotonous, have lost their individuality and, at the same time, have a high intrinsic value. In order to solve these problems, to begin with, this three-year (17.03.2023 - 17.03.2026) project was created for only one - the oldest, most popular and technologically important - Georgian grape variety Saperavi.  The works of the first reporting period of the project have been completed: according to the plan-schedule, Saperavi grapes were harvested in ten micro-zones of viticulture and winemaking of Georgia. Red wines of protected designation of origin are made from Saperavi grown in these areas: Napareuli, Kindzmarauli, Kvareli, Akhasheni, Mukuzani, Akhoebi, Khashmi saperavi, Kakheti, Bolnisi, Tsinandali. The sweet of the harvested grapes was fermented spontaneously - on its own wild yeast - in the red manner, together with Chacha; After removing the produced wines from chacha, the dominant pure cultures of Saccharomyces cerevisiaes corresponding to each wine were separated and purified from the remaining sediment with microbiological methods, which were sent for genetic identification to Great Britain, the Norwich Quadram Institute, the National Collection of Pure Strains and the Laboratory of Microbiology. PCR method was used to identify each of them. As expected, pure strains from different origins were found to be both different from each other (different origins) and related (same variety - Saperavi).  So, in the first reporting period of the project, for the first time in Georgia, 10 new pure strains of Saccharomyces cerevisiaes were identified for 10 Protected Designation of Origin (PDO) wines produced from Saperavi grapes, which were even genetically identified at the DNA level. Currently, the works of the second reporting period, provided by the project plan-schedule, are being carried out - the study of the microbiological and technological properties of the discovered pure cultures.
Project title: The role of "native" cultural yeast in the formation of quality indicators of wine Funding organization: Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, master's project: MR-23-306 Master's student of Viticulture and Winemaking Program: Sophio Sidonashvili Scientific supervisor: Nino Vephkhishvili Consultant: Gaga Buishvili Annotation Saperavi is an ancient entrepreneurial grape variety, the wines made from which have high values: technological, commercial, and medicinal-prophylactic. In addition, the dry commercial cultured yeast imported from abroad adds a monotonous character to the wines of different localities, including wines made from Saperavi, as if it absorbs their individuality.  To solve this challenge, in recent years, TeSaU scientists and the university's partner company “Shumi” Winery, together with microbiologists of the Free University of Brussels, have bred their own pure cultures for red wines of three protected designations of origin: Napareuli, Kindzmarauli, Mukuzani, using technological and microbiological methods. In Georgia, this kind of thing - fermentation of wine with its own yeast - is an innovation. "Shumi" started the production of such purely Georgian wines from these three sacred cultures, but, obviously, specialists are interested in the comparison of the quality indicators of newly bred, "native" pure strains and wines made on imported yeasts, which is served by this project. The duration of the project is 10 months: December 2023 - October 2024 and is divided into several stages. According to the tasks and plan-schedule, experimental wines were made from grapes harvested in the Napareuli, Kindzmarauli and Mukuzani microzones in the family cellar "Gorgora" in the village of Ikalto with 4 types of yeast: on the sacred culture corresponding to the wine of the place of origin (Napareuli, Kindzmarauli, Mukuzani), wild and 2 different commercial yeasts. , total, 12 options; The main physicochemical characteristics of young and 6 months wines were determined; For planted wines, additionally - the content of toxic substances: heavy metals and radionuclides, as well as common phenolic compounds, total and monomeric anthocyanins, antioxidant activity of wines; Organoleptic characteristics of experimental wines were studied: color, aroma, taste properties, harmony, body. Currently, according to the results obtained based on the experiment, a master's thesis for public protection is being written; A report is being prepared to be presented at a scientific conference and also an article is to be published in an agricultural journal.  |