ლიეტუვაში Erasmus +ის პროექტის DITECH-ის ფარგლებში, მონაწილეთა რიგით მეორე ტრენინგი გაიმართა
2022 წლის 10-14 ოქტომბერს, კაუნასში (ლიეტუვა), ევროკავშირის Erasmus +ის პროექტის DITECH-ის (Developing and Implementing Technology-Enhanced Teaching and Learning at GeorgianHEIs/ ტექნოლოგიებით გაძლიერებული სწავლება და სწავლა საქართველოს უნივერსიტეტებში) ფარგლებში, პროექტის მონაწილე ქართული უნივერსიტეტების აკადემიური პერსონალისა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლებისათვის, ტრენერთა რიგით მეორე შეხვედრა გაიმართა.
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან აღნიშნულ ტრენინგებს ორი აკადემიური და ერთი ადმინისტრაციული პერსონალი ესწრებოდა.
პრაქტიკულ სემინარებსა და სამუშაო შეხვედრებს კაუნასის უნივერსიტეტის წარმომადგენლები უძღვებოდნენ. ტრენინგის მიზანი იყო ონალინ ინსტრუქტორებისთვის ონლაინ სასწალო კურსების შექმნის-დაგეგმვის, დანერგვისა და შეფასების სწავლება.
ვიზიტის ფარგლებში მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გაცნობოდნენ და თავადაც ჩართულიყვნენ კაუნასის ტექნოლოგიების უნივერსიტეტში სწავლა-სწავლებისას დანერგილ ვირტუალური რეალობის პრაქტიკულ აქტივობებში.
ტრენინგის მონაწილეები ასევე აქტიურად გაეცნენ სხვადასხვა სასწავლო ონლაინ პლატფორმას, რაც, დიდწილად, უზრუნველყოფს სტუდენტთა მაქსიმალურ ჩართულობას ონლაინ სასწავლო გარემოში.

The second training of the participants was held within the framework of the Erasmus+ project DITECH in Lithuania
On October 10-14, 2022, within the framework of the European Union Erasmus + project DITECH (Developing and Implementing Technology-Enhanced Teaching and Learning at Georgian HEIs), the second meeting of the trainers was held for the representatives of the National Center for Teachers’ Professional Development, the academic staff of Georgian universities participating in the project in Kaunas (Lithuania).
Two academic and one administrative staff attended the mentioned trainings from Iakob Gogebashvili Telavi State University.
Practical seminars and workshops were led by representatives of Kaunas University. The purpose of the training was to teach online instructors how to create, plan, implement and evaluate online educational courses.
Within the framework of the visit, the participants had the opportunity to familiarize themselves with and get involved in the practical virtual reality activities introduced during their studies at the Kaunas University of Technology.
The training participants also actively familiarized themselves with various online learning platforms, which, to a large extent, ensures the maximum involvement of students in the online learning environment.