თურქეთის სამეცნიერო და ტექნოლოგიური კვლევის საბჭოს (TUBITAK) სასტიპენდიო პროგრამა
თურქეთის სამეცნიერო და ტექნოლოგიური კვლევის საბჭო (TUBITAK) აცხადებს სასტიპენდიო პროგრამას - ,,საერთაშორისო სტიპენდია გამოჩენილი მკველვარებისთვის“. აღნიშნული პროგრამა განკუთვნილია საერთაშორისო სამუშაო გამოცდილების მქონე მაღალკვალიფიციური მკვლევარებისთვის, რომელიც მათ საშუალებას აძლევს, განახორციელონ კვლევა თურქეთის წამყვან აკადემიურ, ინდუსტრიულ ან საჯარო დაწესებულებაში.
შუა აღმოსავლეთის ტექნიკური უნივერსიტეტი (METU), როგორც თურქეთის ერთ-ერთი წამყვანი კველვითი უნივერსიტეტი,  მზად არის უმასპინძლოს მკვლევარებს მთელი მსოფლიოდან.
• სასტიპენდიო პროგრამის ხანგრძლივობაა 24-36 თვე;
• პროექტის ბიუჯეტი ითვალისწინებს სტიპენდიას პროექტის ხელმძღვანელებისთვის (20.000 თურქული ლირა თვეში - ახალბედა მკვლევარებისთვის და 24.000  თურქული ლირა თვეში - გამოცდილი მკვლევარებისთვის). პროექტის ბიუჯეტით, ასევე, გათვალისწინებულია კვლევითი გრანტი, საცხოვრებელი და სამოგზაურო ხარჯები.

Fellowship Programme of Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK)
Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) announces a call for the fellowship programme titled "International Fellowship for Outstanding Researchers" that targets highly-qualified researchers possessing international work experience and aims to encourage them to conduct their research in a leading academic, industrial or public institution in Turkey.
As one of the top research universities in Turkey in terms of depth and breadth of national and international research projects, Middle East Technical University (METU) would like to host researchers from all around the world and invites your faculty to apply to this fellowship.
• The duration of the fellowship is 24 - 36 months.
• Project budget covers scholarship for project leaders (20.000 TL/month for early stage researchers and 24.000 TL/month for experienced researchers) as well as research grant and allowances for family and travel.
• Applications will be made online via e-bideb.tubitak.gov.tr
• Application deadline: February 15, 2019.
Details about the current call for the programme can be found in the below link:
https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/hosting/post-doctoral-reintegration-fellowship
METU's Office of Sponsored Projects (contact information below) remains at your disposal for further queries you might have.