საერთაშორისო პროექტის, „UNISON“-ის შეხვედრა თესაუ-ში
25 სექტემბერს, საერთაშორისო პროექტის, „UNISON“-ის  ფარგლებში, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა,  მორიგი კონსორციუმის შეხვედრას უმასპინძლა. საზღვარგარეთის და საქართველოს უნივერსიტეტების წარმომადგენლები „სამეცნიერო ფესტივალი-2018-ის“ გახსნას დაესწრნენ. ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის შემდეგ, შეხვედრის მონაწილეები თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეწვივნენ. პროექტის მონაწილეებმა, დღემდე განხორციელებულ აქტივობები განიხილეს, სამომავლო გეგმებზე ისაუბრეს და ინოვაციების ცენტრის  მუშაობას გაეცნენ.
თელავის უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა სტუმრებს  „ტყუპების ღვინის მარანი“, თესაუ-ს სადემონსტრაციო ნაკვეთი და ნიადაგის კვლევის ლაბორატორიები დაათვალიერებინეს, სადაც თესაუ-ს პროფესორებთან ერთად შემუშავებული ახალი ტექნოლოგიები ინერგება.
პროექტი, რომლის მიზანი მკვლევარებისა და უნივერსიტეტების ერთობლივ თანამშრომლობის ხელშეწყობაა, სანტიაგო დე კომპოსტელას უნივერსტეტის (ესპანეთი) კოორდინატორობით ხორციელდება და მასში გერმანიის, პორტუგალიის და ჩინეთის უნივერსიტეტები არიან ჩართულნი.
პროექტის ფარგლებში, უნივერსიტეტში მეწარმეთათვის უფასო იურიდიული კონსულტაციებ და ტრენინგებიც იგეგმება, რაც  მათ სამეწარმეო უნარ-ჩვევებგანვითარებას შეუწყობს ხელს.

On September 25th, Telavi State University hosted another consortium meeting within the framework of the international project “UNISON”. Representatives of foreign and Georgian universities attended the opening ceremony of “Science Festival 2018”. After Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, the meeting participants visited Telavi State University as well. The project participants discussed about the implemented activities, talked about future plans and familiarized with the Innovation Center work.
Telavi State University representatives took the visitors to inspect “Twins Wine Cellar”, TeSaU demonstration plot and Soil Research Labs, where the new technologies developed along with TeSaU professors are being implemented.
The project, that aims at promotion of interrelation between researchers and universities, is being implemented under the coordination of Santiago de Compostela (Spain) University involving the Universities of Germany, Portugal and China.
Under the project, free legal consultations and trainings are planned to be conducted for entrepreneurs at the University promoting development of their entrepreneurial skills.